Obcinanie płytek jest łatwiejsze na pewno niż układanie ich potem. W regularnym kształcie jest zupełnie proste, gdy glazura zostanie zarysowana, przełamie się prosto wzdłuż linii. Wycinanie z płytek nieregularnych kształtów jest znacznie trudniejsze, większość metod wymaga dużego nakładu pracy.

Opłaca się starannie zaplanować ułożenie płytek, gdyż unikniemy wówczas kłopotliwego przycinania. Proste linie można wycinać elektrycznym krajakiem do płytek, który przecina płytki ostrzem zwilżonym wodą. Można go kupić lub wypożyczyć w punkcie  sprzedaży narzędzi. Nieregularne kształty, takie jak zakrzywienia wokół rur, można wyciąć piłą do płytek. Możemy też zarysować płytkę kółkiem tnącym do szkła, a następnie wykorzystać szczypce do płytek do odłamywania jej nadmiaru.

Zaś płytki z łupków lub kamienia są twardym, naturalnym materiałem, tworzącym doskonale wytrzymałą podłogę. Chociaż zwykle układa się jest stosując prawie te same metody, co w przypadku ceramicznych płytek podłogowych, wymagają osadzenia w grubym kleju na bazie cementu. Nieregularna głębokość płytek oraz ich koszt czyni układanie takich materiałów pracą trudną, którą najlepiej pozostawić fachowcom. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne układanie, zasięgnijmy specjalistycznych porad u swojego dostawcy. Pracujmy powoli na małych obszarach, sprawdzając starannie poziom każdej ułożonej płytki. Płytki będą różnić się grubością, co oznacza że będziemy musieli zmieniać grubość betonowego podłoża. Kamień i łupki wymagają ponadto użycia specjalistycznych urządzeń takich jak szlifierka kątowa, która przecina bardzo twarde płytki. Mogą one również wymagać impregnacji by uniknąć zaplamienia powierzchni.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodłogi betonowe
Następny artykułUkładanie podłogi z mozaiki.