Istnieje wiele wykończeń podłóg zaczynając od naturalnego drewna i kamienia a na tkanych łuskach kokosowych i łodygach juty tworzące włókno kokosowe i sizal skończywszy. Podłogi mogą być jednolite lub wzorzyste a także chropowate lub gładkie. Bez względu na to jakie wybierzemy, należy się upewnić czy mają odpowiednią wytrzymałość do danego pomieszczenia. Najstarsze domy w dawniejszych czasach miały podłogi z tzw. polepy z ubitego błota pokryte kawałkami trawy. Z biegiem lat dopiero zaczęto odciskać i układać kamień. Przez wiele wieków modne były podłogi z drewna zaczynając od układania prostego aż po mozaiki i dekoracyjnie. Potem zaczęto tkać dywany i zaczęto ich używać jako materiał dodatkowy do podłóg. Z biegiem lat powstały także nylony i akryle, które obniżyły cenę podłóg.

podłogi do salonu

Wybierając rodzaj pokrycia podłogi musimy pamiętać, by pasował do całego wystroju wnętrza. W pokoju najlepiej mieć połączenie powierzchni gładkich i wzorzystych. Na przykład gładkie ściany dobrze wyglądają przy wzorzystej podłodze i tak samo na odwrót. Najlepiej unikać wzoru na wszystkich powierzchniach, ponieważ może wyglądać jak przeładowane i my sami będziemy się źle w nim czuć. Warto wziąść pod uwagę tak samo styl pomieszczenia i epokę z jakiego pochodzą meble. Coraz modniejsze stają się podłogi z naturalnego pokrycia jak drewno, korek, włókno, różne rodzaje kamieni, terakota a nawet cegła.

podłogi do jadalni

Drewno ma za zwyczaj ciepły kolor i przyjemnie się po niej chodzi. Drewniana podłoga w pomieszczeniach dużych wygłusza dźwięki i będzie w nich mniejszy pod głos, niż w pomieszczeniach z twardszego materiału np. kamienia. Drewniana podłoga z upływem czasu wygląda coraz lepiej, ponieważ kolor staje się bardziej bogatszy. Rysy i ślady zniszczenia dodają im uroku, nawet niektórzy producenci robią takie rysy specjalnie na podłogach drewnianych aby je trochę postarzeć. Drewno jest dobrym materiałem, ponieważ da się odnowić lakierem. Innym ciekawym pokryciem podłóg jest plecionka z włókna sizalowego i juty. Niektóre mają na obrzeżach tkane lub drukowane wzory, dzięki którym wyglądają jak tkane dywany. Niektóre mogą mieć oblamowanie ze skóry w zależności co pasuje nam do wnętrza. Naturalną ozdobą marmuru, granitu, wapienia są żyłki i prążkowania. Kamienne podłogi są raczej drogie lecz bardzo wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Możne je wyciszyć matami i kilimami. Zaś cegła intensywnie czerwona daje pokojowi ciepły wygląd, chodź tak naprawdę cegła ma różne odcienie swego koloru i można stworzyć rożne mozaiki. Takie powierzchnie są odpowiednie do kuchni, przedpokoju, toalet.

drewniane podłogi

Pamiętajmy jednak, że każde pomieszczenie będzie potrzebować innego materiału wykończenia, ponieważ na przykład w łazience czy w kuchni będziemy musieć mieć podłogę, którą łatwo oczyścimy z brudu i odporne na rozlewanie wody. W korytarzach zaś i przedpokojach można użyć wykładzin. W pokojach panele czy podłogę z drewna czy nawet w miejscach takich jak koło kominka terakotę czy kamień.