Istnieje wiele wykończeń podłóg poczynając od naturalnego drewna i kamienia, a na tkanych łuskach kokosowych i łodygach już tworzących włókno kokoswoe i sizal skończywszy. Moga to być podłogi jednolite lub wzorzyste, chropowate lub gładki. Ale bezwzględu na to jakie wybierzymy powinniśmy się upewnić, że mają wytrzymałość odpowiednią do danego pomieszczenia. Wybierając rodzaj pokrycia podłogi musimy pamietać, by pasował do cąłego wystroju wnętrza. Zgodnie z ogólnie przyjątą zasadą w pokoju najlepiej mieć połączenie powierzchni gładkich i wzorzystych. Na przykład gładkie ściany dobrze ywglądają przy podłodze, która ma wzór, jak również gładka podłoga pasuje do scian ze wzorem. Należy unikać wzoru na wszystkich powierzchniach, ponieważ takie pomieszczenie może sprawić wrażenie przeładowanego. Może warto również wziść pod uwagę styl i epokę domu oraz mebleznajdujące się w pokoju, w którym będziemy układać podłogę.

Coraz modniejsze stają się naturalne pokrycia podłogi, jak drewno, korek, włókno, różne rodzaje płytek i terakoty a nawet kamienia. Drewno ma na ogół ciepły kolor, przyjemnie się po nim chodzi, a po dobrym wypolerowaniu odbija światło. Drewniana podłoga ułożona w dużych pomieszczeniach wygłusza dźwięki i będzie w nich mniejszy odgłos, niż w pomieszczeniach o podłodze z materiału twardszego na przykład z kamienia. Drewno z upływem czasu wygląda coraz lepiej, ponieważ kolor staje się bardziej intensywny. Rysy i ślady użytkowania dodają charakteru. Drewniane podłogi mogą służyć nam przez wiele ale to wiele lat. Drewno jest super materiałem, ponieważ można z niego zdzierać lakier, szlifować, przebarwiać.

Innym naturalnym pokryciem podłogi jest plecionka z włókna sizalowego i juty. Niektóre mają na obrzeżach tkane lub drukowane wzory. Mogą mieć kolorowe oblamowanie ze skóry lub tkaniny wełnianej powiązane z kolorystyką wnętrza.

Naturalną ozdoba marmuru, granitu, wapienia i łupków są żyłki i prążkowania. Kamienne podłogi są zazwyczaj drogie ale bardzo wytrzymałe ale neistety także zimne. Terakota w kolorze czerwonym w pokoju daje nam tak naprawdę ciepłą atmosferę a nie zimno. Ale można także użyć do tego cegły a cegła ma różne odbarwienia swojego koloru. Ale takie rozwiązania są najlepsze do przedpokoi, kuchni czy łazienki.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWybieranie płytek.
Następny artykułOdnawianie kominka