Poszukiwanie nowego mieszkania wiąże się zwykle z dużymi zmianami w życiu prywatnym czy też zawodowym jak choćby małżeństwo, powiększenie się rodziny czy awans.

Proces poszukiwania może przysporzyć nie tylko radość i ekscytację ale także nie mało problemów. W tak dużym mieście jakim jest Warszawa, na kupujących czeka mnogość różnorodnych ofert pod względem cenowym, standardu jak i lokalizacji. Taki szeroki wybór na rynku nieruchomości wcale nie ułatwia dokonania decyzji, a wręcz sprawia, że czujemy się zagubieni. Zatem jak uniknąć pewnych błędów i wybrać najlepsze mieszkanie?

Po pierwsze lokalizacja

Sporo osób snuje już plany o idealnym wykończeniu i aranżacji wnętrza zanim odpowie sobie na pytanie gdzie chce mieszkać. By wybrać najlepszą dzielnicę, musimy rozważyć takie aspekty jak odległość od miejsca pracy, centrum miasta, najbliższego przystanku autobusowego i oczywiście cena. Oczywistym jest, że mieszkania na Mokotowie, Ochocie czy Śródmieściu będą znacznie droższe niż te położone w bardziej odległych lokalizacjach. Będziemy zmuszeni do zmniejszenia naszych oczekiwań jeśli chodzi o metraż i wyposażenie. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest wybranie dzielnicy, która jest dobrze skomunikowana z centrum, jednak ceny za metr kwadratowy są znacznie niższe.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Mieszkania na sprzedaż oferowane są z rynku wtórnego i pierwotnego. Mamy zatem możliwość wyboru pomiędzy kupnem nieruchomości od dewelopera lub poprzedniego właściciela. Warto dokładnie przemyśleć co będzie bardziej spełniało nasze potrzeby i jednocześnie nie zrujnuje nas finansowo. Obecnie duży odsetek kupujących decyduje się na mieszkania z rynku wtórnego i remontują je w całości. Zwykle są to zaniedbane mieszkania po starszych osobach, więc ich cena jest okazyjna. Pozwala to urządzić wnętrze zgodnie z naszym gustem. Jeśli jednak jest nam potrzebne mieszkanie dla rodziny, to zdecydowani szybciej będzie, jeśli kupimy mieszkanie w pełni wyposażone. Co prawda, może ono w pełni nie odpowiadać naszemu stylowi, ale pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i ewentualny rozłożyć remont w czasie.

Poza podstawowymi kwestiami, które każdy kupujący musi rozważyć jak choćby, budżet, lokalizacja itd., należy wziąć pod uwagę inne, wydawało by się, mniej istotne sprawy jak np. miejsce do parkowania, sąsiedztwo, rozkład mieszkania i wiele innych.