Wybór łóżka prawidłowego do sypialni jest ważnym elementem aranżacji, aby móc się zrelaksować w każdej chwili. Im przestrzeń jest czystsza i w ładzie to łatwiej będzie nam w niej mieszkać i odpoczywać.  Głównym elementem w sypialni każdy z nas wie, ze jest to łóżko. Tak naprawdę przecież w sypialni spędzamy 1/3 życia w łóżku, dlatego najbardziej istotne jest wypróbowanie kilku modeli zanim wybierzemy ten, który jest dla nas najlepszy. Wiele osób, twierdzi że chce mieć twardy materac, ponieważ tylko taki materac daje nam zdrowy sen, ale może on być dobry dla osób z różnymi schorzeniami kręgosłupa. Gdy śpimy powinniśmy na materacu być ułożeni w literę „S” a jak na boku to w linii poziomej. Poduszka powinna być ani nie za gruba ani za cienka. Także pamiętać należy, że łóżko powinno być na podłogą tak, aby wokół łóżka był dostęp do powietrza i nie spać wokoło kurzu i kłaczków, które bardzo szybko się osadzają na podłodze.

Standardowe łóżko w dzisiejszych czasach składa się z trzech podstawowych części: materaca, stelaża oraz wezgłowia. Powierzchnia materaca tak naprawdę wygląda tak samo ale w rzeczywistości w środku składa się z czegoś innego. Materace piankowe wykonane są z miękkich warstw o różnej grubości, które uginają się, gdy się na nich kładziemy. Takie materace pasują najlepiej do stelaży z listew. Najczęściej kupowanym materacem na rynku w dzisiejszych czasach jest materac sprężynowy. Ma on dużo ciasno umieszczonych sprężyn, średnio około 1500 par co stanowi dobre podparcie dla całego ciała. Takie materace same przystosowują się do ułożenia na łóżku. Można także spotkać materace do spania tzw. futony, które są przeznaczone do spania bezpośrednio na podłodze. Taki materac nie ma sprężyn a jest twardy. Materac ten można po nocy zwinąć w rulon i odłożyć na bok i mieć więcej miejsca w sypialni.

Łóżka  mają także stelaże, najczęściej spotykanym łóżkiem takim jest po prostu tapczan. Zazwyczaj jest obity tym samym materiałem co materac i ma kółka, aby móc go szybciej wysunąć. Często takie łóżka mają szuflady, w który przechowujemy pościel przez dzień. Jeżeli kupujemy każdy element  łóżka z osobna to musimy pamiętać, aby pasowały do siebie.