Jak wiemy płytki są od dawna typową metodą wykończeniową łazienek i toalet, a także miejsc takich jak nad zlewem czy nad wannąi innych powierzchni kuchennych. Zaletami tych glazurowanych lub wypalanie ceramicznych kafelków jest ich odporność  nad wodę, trwałość, łatwość w utrzymaniu w czystosci i suszeniu. Dodatkowym atutem ich jest ich różnorodność co do wielkości i wzorów. Obecnie możemy wybierać spośród wielu kolorów i wzorów płytek, dlatego należy decydować się na takie, które pasują dow ielkości pomieszczenia , a także uzupełniają całą aranżację. W dużych łazienkach ściana wyłożona małymi płytkami może wygladać nie na miejscu i płytki będą sprawiały wrażenie zagubionych, natomiast duże panele ceramiczne ułożone w małym pomieszczeniu mogą ją optycznie zmniejszać. W związku z tym należy mieć pewnosć, ze wybiera się odpowiednią wielkość płytek, proporcjonlanie do miejsca, w którym mają znaleźć. W większości łazienek pokrywa się zwykłymi płytkami powierzchnię nad wanną i umywalką w celu zabezpieczenia jej prezd rozpryskującą się wodą i wilgocią. Z tego samego powodu można wyłożyć płytkami ściany, a anwet sufit kabiny prysznicowej.

Można wybrać proste płytki, bez wyrazu, by stanowiły jedynie tło albo takie, które będą podkreślały i wzmacniały konkretny wystrój.Małe płytki mozaikowe można stosować do ukłądania wzorów lub tworzenia obrazów. Niektóre popularne wzory stworzone przy pomocy takich płytek obejmują  efekt cieniowania, który polega na ułożeniu płytek jednego koloru w różnych odcieniach poczynajc od najciemniejszych przy podłodze i układajac coraz jaśniejszedo góry, skonczywszy na najjaśniejszych przy suficie. Jeżeli zastosujemy kolor niebieski, mozemy stworzyć efekt światła podwodnego, dzięki czemu leżąc w wannie będziemy mieć wrażenie, ze nzajdujemy się na dnie laguny i patrzymy w górę na niebo.

Większe tradycyjne płytki ( 10×10) można układać w regularnych rzędach równoległych do powierzchni podłogi lub ustawić na czubku tworząc wzór w kształcie rombów. Można również łączyć dwa lub trzy odcienie jednego koloru kontrastujące jak czarny i biały bądź niebieski i pomarańczowy tworząc efekt szachownicy.Innym sposobem a podzielenie dużej powierzchni wyłożonej płytkami jest ułożenie fryzu lub szlaczka.

Większość płytek  ceramicznych wykonywanych jest maszynowo, co sprawia, że mają dokłądnie taką samą grubość, wielkość i kolor, dzięki czemu łatwo je ułożyć i zapewniają jednolite wykończenie. Obecnie bardzo modnymi płytkami są płytki z wykończeniami matowymi.