Chcąc zamieszkać we własnej, luksusowej rezydencji stajemy przed wyborem: dom od dewelopera, czy własna inwestycja? Jedna i druga opcja mają zarówno swoje wady, jak i zalety, warto więc dobrze zastanowić się zanim zaczniemy poszukiwania działki lub podpiszemy akt notarialny.

Nie będziemy rozważać tu kwestii finansowych, ponieważ finalnie i zakup domu od dewelopera i własna inwestycja to podobne koszta. Deweloperzy mają bowiem stałych dostawców materiałów budowlanych i wieloletnie kontrakty z podwykonawcami, co pozwala im obniżyć koszta budowy bez utraty jakości.

Co zyskujemy kupując dom od dewelopera, a co tracimy (i czy na pewno)?

Czas – niewątpliwie samodzielna budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, na które potrzeba mnóstwo czasu. Czekają nas godziny spędzone w urzędach na załatwianiu rozmaitych pozwoleń, kolejne które poświęcimy na znalezienie projektu oraz dostosowanie go do naszych potrzeb z architektem lub jeszcze więcej na przekazanie naszej wizji projektu indywidualnego. Na tym etapie nasze zaangażowanie jednak się nie kończy, ponieważ będziemy musieli doglądać postępu prac, sprawdzać jakość ich wykonania i niejako ukończyć przez internet szybkie studia z budownictwa. Rozwiązaniem może być zatrudnienie kierownika budowy o odpowiednich kompetencjach, jednak sprawdzenie jego rzetelności będzie spoczywało także na naszych barkach. W przypadku dewelopera, mamy to w pakiecie.

Do jego wyboru musimy podejść także poważnie i sprawdzić poprzednie realizacje, jednak zajmie to zdecydowanie mniej czasu. Kupując dom od dewelopera, nawet jeśli budowa jeszcze się nie rozpoczęła, mamy już pełen projekt i wizję tego, jak będzie wyglądała inwestycja.

Infrastruktura – stawiając na samodzielną inwestycję, cała infrastruktura leży po naszej stronie. Ma to dobre i złe strony. Jeśli mamy dzieci, plac zabaw będzie dostępny tylko dla nich, jednak potrzeba socjalizacji najmłodszych powoduje, że dzieci chętnie wybierają się właśnie na wspólne części przestrzeni potrzebne do zabawy. Także do nas będzie należała walka o ewentualne oświetlenie ulicy z gminą, czy utwardzenie drogi. W przypadku osiedli deweloperzy tacy jak stawiają nie tylko domy, ale i części wspólne dla wszystkich mieszkańców.

Niektóre inwestycje wyposażone są nawet w Club House, w którym można spotkać się z sąsiadami, czy wynająć je na imprezę.

Sąsiedzi – uniknięcie ich jest naprawdę trudne. Możemy postawić dom w środku głuszy, jednak wtedy będziemy musieli liczyć się z brakiem w okolicy sklepu, do którego będziemy mogli wyskoczyć chociażby po pieczywo, czy innych punktów usługowych, które w przypadku osiedla przeważnie mamy „pod ręką”. Za budową własnego domu przemawiają z kolei: wpływ na architekturę zewnętrzną (wewnątrz domu w każdym przypadku będziemy decydować w dużej mierze o rozkładzie pomieszczeń) oraz dokładna lokalizacja. W zamian będziemy musieli włożyć dużo wysiłku w jego budowę, więc warto przemyśleć, na których aspektach domu zależy nam najbardziej.

Podsumowując, decyzja o zakupie domu od dewelopera takiego jak Ventana.pl, pozwoli nam oszczędzić wielu problemów związanych z własną inwestycją. Jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swój czas oraz wygodne i przemyślane rozwiązania a zarazem chcą cieszyć się swobodą którą daje nam mieszkanie w prawdziwej rezydencji.