Przygotowanie przestrzeni domu w taki sposób, aby spełniała wszystkie rodzinne obowiązki nie należy do rzeczy najprostszych, jednak trzeba to zaaranżować w taki sposób, aby mogła ona dawać naprawdę sporą ilość przyjemności i żeby mogła również stwarzać szansę związaną z osobistym rozwojem wszystkich domowników. W tym artykule znajdziecie kilka pomysłów, które będą mogły się Wam przydać, jeżeli chcecie urządzić funkcjonalne wnętrze dla całej rodziny.

Jakby nie patrzeć to bycie rodzicem w wielu przypadkach to tak naprawdę druga praca. Można powiedzieć, że nierzadko jest to praca o wiele trudniejsza, niżeli praca zawodowa, ponieważ jest to praca przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, nie otrzymuje się za nią żadnych pieniędzy, trzeba do niej cały czas dokładać, a na efekty trzeba czekać przez wiele, długich lat. Dodatkowo nie ma takiej możliwości, aby ktoś inny Was zwolnił z tej pracy, chyba że sąd, jednak w większości sytuacji nic, a nic Was nie oderwie od tej pracy i nie będzie mieli żadnego urlopu, zwolnień lekarskich i płatnych nadgodzin. Zajęcia domowe będą Was męczyć, a czasu na jakąkolwiek regenerację będzie jak na lekarstwo. Mimo tego, że nie macie żadnych obowiązków w tym zakresie to jednak powinniście zadbać o higienę podczas rodzicielskiej pracy. W tejże sytuacji Waszym warsztatem będzie również Wasz dom, podobnie również jak w biurze będzie liczyła się tutaj przestrzeń, wygoda i oczywiście ergonomia stanowiska pracy i możliwość zapewnienie optymalnych warunków, które będą sprzyjały nie tylko pracy, ale również i odpoczynkowi.

Urządzanie wnętrza zanim pojawi się dziecko

Bardzo często mówi się, że ciąża nie jest chorobą, to jednak sam okres ciążowy to dla rodziców naprawdę ogromne wyzwanie. Warto zwrócić tutaj uwagę na to jaka rewolucja dokonuje się wtedy w organizmie przyszłej mamy i jaki wpływ to ma na jej potrzeby i to również w zakresie przestrzeni, która ją otacza. W takiej sytuacji trzeba regularnie sprzątać podłogę, prać tkaniny, ponieważ kurz jest wrogiem, którego trzeba wyeliminować z życia matki. Warto też zastanowić się nad usunięciem nadmiaru przedmiotów z pokoju, zwłaszcza jeżeli są takie, przez które przyszła mama może się potknąć. Trzeba też zadbać o dostęp do półek oraz szafek, ponieważ wszystkiego rodzaju rzeczy powinny znajdować się w strefie, która nazywana jest strefą dobrego zasięgu, czyli od 70 do 140 centymetrów powyżej podłoża. Trzeba też pozbyć się konieczności wchodzenia na stołki, drabinki, zbytego wyciągania rąk ku górze oraz nadmiernego schylania się. Kiedy to brzuch dojdzie do sporych rozmiarów i stanie się naprawdę duży to sporym problemem będzie znalezienie odpowiedniej pozycji, która będzie wzmagała wypoczynek. Dlatego też dobrą decyzją będzie zakup specjalnego fotel, albo puf, które posiadają w sobie specjalne woreczki z granulkami, które dopasowują się do kształty osoby, która na nich siedzi. Podczas tego etapu niezwykle dobrą decyzją w domowe obowiązki będzie wciągnąć swojego partnera, czyli przyszłego tatusia, a ponadto będzie to też dla niego świetna okazja, aby mógł się sprawdzić w tym jak podoła trudom, które będą mu postawione.

Aranżacja przyjaznego domu dla dziecka

Narodziny dziecka będą w stanie przewrócić Wasz dom do góry nogami. W takim właśnie momencie będzie mogło się okazać, że opieka nad małymi dziećmi to nie jest taka sielanka jak Wam się może wydawać i w zasadzie jest to naprawdę ciężka praca. Życie będzie mijało Wam na przewijaniu, kąpaniu i karmieniu dziecka. Podczas przygotowywania sobie warsztatu do pracy dobrym pomysłem będzie skorzystanie z zasad ergonomii, ponieważ zastosowanie ich będzie w stanie zmniejszyć Wasz wysiłek, które włożycie w poszczególnego rodzaju czynności, a przy tym skorzysta również na tym Wasze zdrowie. Przewijak powinien zostać umieszczony na wysokości około 85 centymetrów. Jeżeli zaś chodzi o kąpiel to podczas niej najlepszą decyzją będzie schylanie się w takim momencie, gdy dno wanienki będzie znajdowało się około 75 centymetrów.

Oczywiście bezsenne noce to standard w przypadku młodych rodziców, dlatego też zamiast decydować się na zainstalowanie w położonym daleko od rodziców, pokoju dziecięcym mechaniczną nianię to dla swoje własnej wygody oraz dla bezpiecznego nastroju dziecka znajdźcie miejsce na łóżeczko w Waszej sypialni.

Przestrzeń do zabawy dla maluchów

Jakby nie patrzeć to dorośli również mają coś z dzieci, dlatego też tak chętnie uczestniczą w zabawach swoich dzieci. Podczas planowania miejsca, a w którym będą bawiły się dzieci warto również pomyśleć nieco o sobie samym. Dobrym rozwiązaniem będzie umiejscowienie mebli w pokoju dziennym w taki sposób, aby na podłodze znalazło się duża ilość wolnego przestrzeni i to nie tylko dla dziecka.

Jakby nie patrzeć to ojcowie uwielbiają budować wielkie budowle z klocków czy układać kolejkę na dywanie, dlatego też warto pamiętać o tym, że ojciec nawet jak mówi, że się bawić nie będzie to i tak będzie zajmował więcej przestrzeni niż najmłodszy członek rodziny. Ponadto fotel, bądź też kanapa, która będzie służyć do czytania książek dla dzieci powinna być an tyle szeroka, aby mógł się tam swobodnie zmieścić rodzic oraz dziecko.

Kiedy dziecko już nieco urośnie będzie można wraz z nim zająć się swoimi dawnymi zainteresowania, jak chociażby motoryzacja, fotografia czy modelarstwo i to oczywiście pod warunkiem, że dziecku również będzie to sprawiało przyjemność. Jeśli przygotujecie w ten sposób odpowiednie miejsce, które będzie służyło wspólnemu hobby to zyska również nie tylko dziecko, ale również rodzice.