Latem w naszych domach robi się bardzo gorąco i coraz częściej myślimy o zamontowaniu klimatyzacji, dlatego tutaj znajdziecie wszystkie rzeczy związane z klimatyzacją co powinniśmy wiedzieć.

Klimatyzator działa na zasadzie takiej, że gorące powietrze z pomieszczenia trafia do tego urządzenia, gdzie działa na nie czynnik chłodniczy, wtedy ciepło zamienia się nam w chłodne powietrze, ponieważ ciepło, które gromadzi się podczas pracy urządzenia oddaje je na zewnątrz i wydmuchuje do pokoju do chłodne powietrze.

Można wybrać urządzenie stałe lub przenośne. Urządzenie mobilne stawia się  w pokoju a zaś klimatyzator stacjonarny składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Każdy z nich mam wady i zalety, dlatego warto przemyśleć dokładnie decyzje na jaki się decydujemy.

Klimatyzator stacjonarny zapewnia nam szybkie chłodzenie ale wymaga fachowej instalacji i odpowiedniego miejsca a zaś urządzenie mobilne jest wygodne, zajmuje mało miejsca, ale za to rurkę powietrzną wystawia się za okno uchylone, co zmniejsza efektywność chłodzenia.

Niektóre urządzenia tego typu mają także funkcję taką, że mogą służyć do nagrzewania pomieszczenia a nie tylko do chłodzenia.

Klimatyzator kupujemy na wiele lat, więc powinniśmy nie żałować kilku groszy więcej w wyborze. Przed wyborem należy przyjrzeć wszystkie jego parametry i cechy takie jak: filtry czy głośność chodzenia klimatyzatora i inwerter czyli regulator temperatury i stopień nadmuchu.

Wentylator taki monoblokowy najczęściej instaluje się zwykle przy oknie, lub przy wyborze systemów split i multisplit to na ścianie lub suficie. Nie powinno się montować klimatyzatora w takim miejscu, by strumień powietrza padał bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju. w pokoju powinna panować temperatura 20-22 stopnie a w sypialni około 18 stopni. Montaż takiego urządzenia to około 600zł do 2000zł w zależności jakie to urządzenie. Energia za korzystanie jest uzależniona od ilości używania tego urządzenia.

Filtry czyścić najlepiej tak często jak każe producent, przeważnie jest to raz na dwa tygodnie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKuchnia rodzinno- profesjonalne.
Następny artykułSchody w domu