Wentylacja , czyli swobodny przepływ powietrza, jest niezwykle ważna dla naszego komfortu. Po pierwsze, że umożliwia oddychanie, po drugie zapobiega się skraplaniu się pary wodnej. Wentylacji wymaga powierzchnia mieszkalna, przestrzeń pomiędzy deskami w podłodze a nawet komin.

W domach zwłaszcza starych jest na pewno dużo szczelin wokół drzwi, okien i kominka, że nie potrzeba dodatkowej wentylacji. Nie zmienia to jednak faktu, że od czasu do czasu można otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie, aby było w nim świeże powietrze. W nowoczesnych domach uszczelnienia okien i drzwi oraz kominka sprawiają, że potrzebna jest dodatkowa wentylacja. Może ona być wymuszona- wentylator zainstalowany w kuchni lub łazience albo naturalna najczęściej występująca w postaci nawiewów. Nawiewy umożliwiają powolne, ale stałe napływanie do pomieszczeń świeżego powietrza. Instaluje się je w ramach okiennych, po uprzednim nawierceniu w nich otworów. Kratki wentylacyjne zapobiegają przedostawaniu się do środka owadów i bardzo często mają dodatkową regulację, pozwalającą zmienić prędkość przepływu powietrza.

Podłoga zawieszona składa się z desek lub płyt umieszczanych na legarach. Ważne jest, aby legary i deski były suche, gdyż zapobiega to próchnieniu i atakom korników. Żeby tak było, musimy zapewnić podłodze odpowiednią wentylację. W tym celu w ścianach zewnętrznych montuje się pustaki wentylacyjne.

Wentylacja na strychu też jest ważnym elementem. Jeżeli dom ma dach dwuspadowy ze ścianą szczytową, wentylację można wykonać, wstawiając pustaki wentylacyjne w ścianę szczytową. Jeśli mieszkasz w bliźniaku, poproś sąsiada, aby zrobił to samo, a ponadto umieścił dodatkowe pustaki wentylacyjne w ściance rozdzielające domy, aby zapewnić swobodny ruch powietrza. Zła wentylacja strychu prowadzi do skraplania się pary wodnej, co może być przyczyną pojawiania się zgnilizny drewna.

Jeżeli w domu był kiedyś kominek i został on zamurowany, istnieje możliwość niebezpieczeństwa skraplania się pary wodnej w starym przewodzie kominowym, szczególnie wtedy gdy nie wstawiono pustaków wentylacyjnych. W miejscu gdzie kiedyś był kominek, wykuj otwór nieco mniejszy niż kratka wentylacyjna, którą dysponujesz, a następnie kratkę umocuj. Niektóre z nich trzeba przykręcić, inne, przeznaczone do ściany z cegły, mocuje się zaprawą tynkarską.