Własna kolekcja storczyków to coś o czym zapewne marzy spora ilość ludzi, jednak musicie pamiętać o tym, że zanim dokonacie swojego zakupu to przemyślcie to, czy będzie jednak mogli zapewnić takiej roślinie odpowiednie warunki w swoim miejscu zamieszkania. Storczyki mają to do siebie, że nie są jak chwasty, które mogą rosnąć wszędzie, ale wymagają odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza i oczywistym jest fakt, że kwestią istotną jest światło. Dlatego zanim zaczniecie dokładnie zastanawiać się nad swoją kolekcją storczyków to przeczytajcie ten artykuł, a zobaczycie jak powinniście zabrać się do tego.

Storczyki to rośliny, które można uprawiać w mieszkaniu, jednak nie wolno zapominać o wymaganiach, które one stawiają. To trochę jak ze zwierzętami, które można mieć w domu, ale trzeba się nimi zajmować, ponieważ inaczej nie skończy się to dla nich dobrze. W przypadku storczyków jest podobnie, ponieważ jeśli będą zaniedbywane to oczywiście, że nie pożyją za długo i bardzo szybko wyschną.

Najwięcej osób swoją przygodę ze storczykami zaczyna od zakupu popularnych hybryd takich jak Phalaenopsis, Dendrobium, Paphiopedilum, Cymbidium. Nierzadko zdarza się tak, że taki zakup jest dosyć bezmyślny, ponieważ dokonuje się go pod wpływem emocji, gdyż nie ma co ukrywać storczyki są bardzo pięknymi roślinami, jednak mało kto zastanawia się w takich momentach czy warunki, które panują w ich mieszkaniu będą w takim przypadku odpowiednie, czy jednak nie. Żeby uprawiać orchidee w swoim mieszkaniu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jeden parametr jakim jest temperatura. Zależnie od tego jakie posiadają wymagania można podzielić storczyki na ciepłolubne, zimnolubne oraz umiarkowane:

Umiarkowane storczyki – Cattleya, Paphiopedilum – temperatura w ciągu dnia od 18 do 22 stopni Celsjusza, temperatura w nocy od 14 do 18 stopni Celsjusza
Ciepłolubne storczyki – Phalaenopsis – temperatura w ciągu dnia od 23 do 27 stopni Celsjusza, temperatura w nocy od 18 do 20 stopni Celsjusza
Zimnolubne storczyki – Cymbidium, Dendrobium – temperatura w ciągu dnia od 15 do 18 stopni Celsjusza, temperatura w ciągu nocy od 8 do 14 stopni Celsjusza

Kiedy dni są bardzo słoneczne, czyli zazwyczaj w okresie letnim storczyki ze wszystkich grup będą w stanie tolerować temperaturę, która jest wyższa i to nawet o 10 stopni, niżeli wskazana powyżej.

Jak pielęgnować storczyki?

Niezwykle istotną kwestią podczas uprawy storczyków będzie w tym przypadku światło, to właśnie ono ma bardzo często decydujące znaczenie na to czy i dany storczyk urośnie prawidłowo czy też nie. Te gatunki, które potrzebują większej ilości światła będą charakteryzowały się grubymi, sztywnymi liśćmi, zaś te, które posiadają mniejsze wymagania pod tym względem, będą miały liście dość duże, jednak miękkie i delikatnie liście. Trzeba też w tym przypadku pamiętać o tym, że nadmiar słońca również jest w stanie zaszkodzić storczykom, dlatego też warto pamiętać o zapewnieniu roślinom odpowiedniego cienia.

Storczyki są roślinami, które lubują się w jasnymi stanowisku, gdzie można znaleźć rozproszone światło. Dlatego też idealnymi do ich uprawy będą umiejscowiony na wschodzie i południowym zachodzie parapety, w tym drugim przypadku trzeba będzie dodatkowo pamiętać o tym, że podczas lata będziecie musieli te rośliny tam cieniować. W przypadku pokoju, który posiada okna na południową stronę to storczyki można uprawiać z daleka od okna i nawet nie będzie potrzeby, aby sztucznie doświetlać tego typu rośliny. Warto również zauważyć, że te gatunki, które są mniej wymagające będzie można uprawiać na północnych parapetach. Dobrym przykładem może tutaj być Paphiopedilum.

Jakby nie patrzeć to klimat mieszkań nie jest w większości sytuacji nawet zbliżony do tego jak wygląda naturalny klimat storczyków. Dlatego w takiej sytuacji powinno się szczególnie skupiać na tym, aby zapewnić tego typu roślinom wysoką wilgotność powietrza, chociażby korzystając w tym przypadku z nawilżacza powietrza, albo też poprzez zraszanie roślin wczesnym rankiem, czy też poprzez umieszczanie doniczek z roślinami do naczyń, w których jest sporo wody z keramzytem bądź też żwirkiem. Po tym, gdy wieczorem podleje się swoje rośliny dobrze by było otworzyć wtedy okno. Jeżeli w okresie wzrostu storczyki nie będą miały zapewnionej wystarczającej wilgotności to odbije się to w znaczący sposób na ich kondycji, chociażby poprzez harmonijkowe liście. W okresie zimy storczyki będą w stanie tolerować niższą wilgotność niż zwykle.

We wszelkiego rodzaju pomieszczeniach, w których uprawiacie storczyki, albo chcecie uprawiać to koniecznym będzie zapewnienie im odpowiedniej cyrkulacji powietrznej. Jeżeli decydujecie się na więcej niż jedną roślinę to musicie pamiętać o tym, że wilgotność powietrza w takim przypadku również będzie musiała być odpowiednio większa, zaś czas przesychania roślin po tym jak zostaną podlane również się wydłuży. Szczególną uwagę też trzeba zwrócić na przeciągi, ponieważ storczyki bardzo ich nie lubią.

Jak uprawiać storczyki?

Następną, niezwykle istotną kwestią podczas uprawy storczyków jest zdecydowanie się na odpowiedniego rodzaju podłoży. Jakby nie patrzeć większość rodzajów storczyków to epifity, czyli rośliny, które rosną na drzewach i nie mają kontaktu z glebą, zaś reszta z nich to litofity, czyli takie, które rosną na skałach i dopiero trzecia kategoria storczyków to storczyki naziemne. Z pierwszej grupy możemy wyróżnić takie rodzaje chociażby jak Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium, druga zaś to między innymi Laelia i pewne rodzaje Paphiopedilum, zaś trzecia z nich to chociażby Vanilia.

W przypadku epifitów jako podłoża powinno używać się mieszanki kory, włókna kokosowego, perlitu, keramzytu, skorupek cedrowych oraz pumeksy ogrodniczego. Istotną kwestią jest to, aby taka mieszanka była luźna, zaś na dnie doniczki powinniście umieścić warstwę drenażu, która ochroni korzenie przed zgniciem. Jeśli zaś chodzi o litofity to ich podłoże powinno zostać uzupełnione również o wapń, można to zrobić chociażby dzięki dodaniu muszelek wapiennych.

Storczyki trzeba przesadzać tylko w takim momencie, kiedy stare podłoże zacznie tracić swoje właściwości odżywcze i zacznie ulegać rozkładowi, albo też gdy roślina nie będzie się mieściła w doniczce, albo kiedy zwyczajnie dojdzie do gnicia korzeni. Sklepy w większości przypadków oferuję gotowe podłoża dla tego typu orchidei.