Zależy Ci odświeżeniu ścian i zastanawiasz się czy dobrym pomysłem nie byłoby zainwestowanie w tapety? Jeżeli myślisz, że to dobry pomysł to najprawdopodobniej tak jest, a jeśli się martwisz o to w jaki sposób to zrobić to już nie musisz tego robić, ponieważ możesz całkowicie bez jakichkolwiek problemów dokonać tego w sposób samodzielny. Dlatego też w tym artykule znajdziesz wszelkiego rodzaju podpowiedzi, które mogą Ci pomóc w zebraniu wszelkiego rodzaju niezbędnych Ci informacji związanych z tapetowaniem wnętrza. Jeżeli przeczytasz ten artykuł to dowiesz się tego w jaki sposób najlepiej tapetować wszelkiego rodzaju wnętrza, nie narażając się przy tym na żadnego rodzaju błędy.

Przygotowanie ściany przed rozpoczęciem tapetowania

Zanim zabierzesz się do tapetowania swojej ściany bardzo istotną kwestią, o której musisz pamiętać jest fakt, że ściana musi zostać przygotowana w odpowiedni sposób, ponieważ tak naprawdę od tego jak zostanie ona przygotowana będzie zależeć trwałość okładziny. Istotnym faktem jest to, żeby najpierw dokonać wyboru tapety, a dopiero później dopasować do niej klej, którego zamierzacie użyć, nigdy nie róbcie tego na odwrót.

Zapamiętajcie, że podłoże pod tapetę musi być odpowiednie, czyli przede wszystkim mocne, suche, gładkie oraz czyste. Dlatego musicie zadbać o to, aby odpowiednio je wyczyścić z pozostałości po starej farbie czy też starej tapecie. Wszelkiego rodzaju ubytki, które powstały z różnych powodów powinny zostać wyrównane przy pomocy białej, uniwersalnej masy szpachlowej, zaś do większych powinniście zastosować zaprawę wyrównującą. Gładkie podłoże po tym jak zostaną zeszlifowane na nim ewentualne nierówności powinniście umyć przy pomocy ciepłej wody i detergentu, albo zastosować tradycyjne mydło malarskie.

Ostatnia czynność przygotowawcza to oczywiście gruntowanie powierzchni przy pomocy emulsji gruntujące, albo rozcieńczonego kleju do tapet z wodą, według zaleceń producenta. Oczywistym jest również fakt, że nie możecie zapominać o tym, aby odpowiednio wcześniej odkręcić wszelkiego rodzaju kontakty i gniazda i żeby usunąć również różnego rodzaju gwoździe i wkręty, ponieważ w innej sytuacji możecie mieć wiele problemów z nakładaniem tapety.

Jaki rodzaj tapety wybrać?

W zasadzie największą ilość wzorów oraz kolorów można znaleźć w przypadku tapet jedno oraz dwuwarstwowych papierowych. W zasadzie większość tego typu tapet posiada powierzchnię, która jest wytłoczoną strukturą, która jest w stanie zamaskować drobne niedoskonałości w podłożu. Minusem i to w zasadzie sporym tego typu tapet jest fakt, że w zasadzie nie można ich zmywać. Ponadto osoby, które nie mają zbytniego doświadczenia w klejeniu tapet będą miały z nimi problemy, gdyż bardzo trudno się je klei, a to z tego powodu, że nasiąkają łatwo klejem, a przy tym łatwo się fałdują i rwą.

Najprostsze dla osób, które nie miały wcześniej zbyt dużej styczności z nakładaniem tapet będą tapety fizelinowe. Posiadają one dwie warstwy, spód to w zasadzie włóknina poliestrowa, zaś wierzch to zwykły papier, albo tworzywo sztuczne. Klejem nie trzeba smarować tapet, a wystarczy ścianę, zaś tapeta po tym jak rolka zostanie rozwinięta będzie się od razu kleiła. Warto też zauważyć, że bardzo łatwo też odkleja się je od ściany, wystarczy je ściągnąć niczym swojego rodzaju nalepkę.

Świetnie nadawać do kuchni czy też łazienki będą nadawały się tapety winylowe, które mają to do siebie, że nie przepuszczają pary wodnej i są odporne na wielokrotnego rodzaju zmywanie. Dzięki temu, ze tego typu tapety powodują, iż ściana nie jest w stanie oddychać to niezbyt mądrym rozwiązaniem będzie zastosowanie ich do każdego pomieszczenia w Waszym domu. Ponadto z racji tego, iż posiadają one sporą gramaturę oraz sztywność to mogą wystąpić niemałe problemy z przyklejeniem tego typu ściany.

Jeżeli chodzi o tapety, które są łatwe w utrzymaniu to warto się zdecydować na tapety z włókna szklanego, jednak warto sobie w takim przypadku zdawać sprawę z tego, że jednak trudno się je układa. Jeśli zostaną one wykończone przy pomocy odpowiednich farb to będzie można je zmyć i to naprawdę niejeden raz. Ponadto na rynku można zakupić tapety tekstylne, jednak one są dosyć problematyczne w układaniu, dlatego też najlepiej będzie zdecydować się w takiej sytuacji na fachowca, który będzie potrafił się nimi zająć.

Odpowiedni klej

Klejów do tapet jest naprawdę dużo rodzajów i to zwłaszcza tych dobrej jakości, ponieważ można kupić klej uniwersalny, albo specjalistyczny, które są tworzone do każdego rodzaju tapet z osobna. Warto chociażby zdawać sobie sprawę z tego, że kleje do tapet papierowych mogą zostać wykorzystane do tego, aby zagruntować podłoże pod wszystkiego rodzaje klejów do tapet. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tapet tekstylnych, jedwabnych, tłoczony, raufazy, winylowych oraz tapet do włókna szklanego będzie zakup takich klejów, które są specjalnie do tego przeznaczone. Ponadto warto też zapamiętać, że zanim zaczniecie kleić tapety to najlepiej będzie zaznajomić się z wszelkiego rodzaju informacjami, które można znaleźć na opakowaniu kleju.

W jaki sposób przykleić tapetę?

Istnieją dwie metody, którymi można się posługiwać podczas klejenia tapet. Tradycyjną metodą jest smarowanie tapet i nakładanie jej na ściany oraz nakładanie na tapety na wcześniej posmarowaną klejem ścianę. Pierwsza metoda jest stosowana w przypadku tapet papierowych, winylowych, tekstylnych oraz tych do malowania, zaś druga metoda jest używana tylko i wyłącznie w przypadku tapet fizelinowych. W przypadku metody tradycyjnej to zależnie od tego jaką nasiąkliwość posiada konkretna tapeta to w takim przypadku pokrywa się ją cieńszą, albo też grubsza warstwą kleju.

Po tym jak cała powierzchnia przygotowanego arkuszu zostanie posmarowana to będzie można tego typu tapetę nakładać posmarowaną stroną do środka i to w taki sposób, aby nie utworzyć kantu na zgięciu. Tego typu tapeta musi zostać pozostawiona na około 5, albo też 10 minut. Tapetować trzeba zgodnie z instrukcją, którą możecie zobaczyć na rolce, ponieważ na niej będzie zaznaczony kierunek, ponieważ w takiej sytuacji dopiero różnice na łączeniach nie będą zauważalne.

Sam proces klejenia tapet powinno się rozpocząć od drzwi oraz okien. Pierwszą część tapety powinno przyłożyć się w sposób jak najbardziej równomierny do linii pionowej, którą wcześniej się narysowało. Podczas przyklejania tapety do powierzchni ściany powinniście docisnąć ją przy pomocy wałka, albo też szczotki i to w taki sposób, aby nie powstały żadnego rodzaju wybrzuszenia, czy też pęcherze powietrzne pod tapetą, a nad ścianą.

Pasy tapet powinny być przykleja jedna obok drugiej i to w taki sposób, aby uniknąć nachodzenia krawędzie na siebie i również tak, aby nie mogły one na siebie nachodzić. Warto też pamiętać, że tylko w ciągu pierwszych kilku minut można dokonać ewentualnej korekty.

Należy też zapoznać się z naszym poradnikiem odnośnie tego jak tapetować narożniki.