Nawet nie wielkie szczeliny i pęknięcia w strukturze domu mogą znacznie pogorszyć komfort życia. około 15 procent utraty ciepła jest spowodowane brakiem lub złym stanie izolacji, mimo że jej instalacja jest prosta i tania. Efektywne uszczelnienie nie tylko zapobiegają utarcie ciepła, eliminują również nieprzyjemne przeciągi. 

Drzwi i okna są źródłem przeciągów w każdym domu,dlatego na rynku dostępnych jest wiele produktów służących do ich uszczelniania. Chcąc w miarę tanio zabezpieczyć drzwi i okna, można skorzystać z samoprzylepnej taśmy uszczelniającej. Jej zaletą jest również to, że można ją łatwo zamocować. Należy jednak pamiętać, że efekt naszej pracy w znacznym stopniu zależy od rodzaju użytej pianki. Nie wybieraj najtańszych produktów, gdyż szybko się odkształcają i tracą właściwości uszczelniające. Szukaj produktów z gwarancją od dwóch do pięciu lat. Gdy dojdziesz do wniosku, że izolację należy wymienić , taśmę można bez trudu  usunąć i zastąpić nową.

Taśmy gumowe, zazwyczaj o przekroju litery E lub P są, droższe i lepsze, zarówno pod względem skuteczności izolacji jak i trwałości. Okna z otwieranymi skrzydłami łatwiej jest uszczelnić niż okna suwane. Najlepszym sposobem uszczelniania okien suwanych jest przyklejenie cienkiej, nylonowej taśmy wzdłuż ramy okiennej. Góra i dół nie wymaga żadnych specjalnych środków, można zastosować dowolną metodę polecaną dla okien ze skrzydłami.

Duże nieregularne szczeliny wokół drzwi i okien bardzo dobrze wypełnia się silikonem. Dostępne są silikony białe, brązowe i przezroczyste. Silikon nakłada się za pomocą specjalnego urządzenia, chociaż na rynku dostępne są także produkty, które można nakładać bez dotykowych narzędzi. Uszczelnienie okna silikonem rozpocznij od oczyszczenia futryny, a następnie umieść na niej warstwę silikonu. Na ruchomą część nanieś szczotką warstwę wody z mydłem , a następnie szybko zamknij i otwórz drzwi. Woda z mydłem pełni rolę zabezpieczającą, dzięki któremu drzwi lub okno nie przylepiają się do silikonu.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPokój dzienny jego rola.
Następny artykułWentylacja domu.