Jeżeli chcemy uzyskać profesjonalny wygląd wykończeni, nie da się uniknąć wcześniejszych prac przygotowawczych, przygotowanie powierzchni pod malowanie może trwać dłużej niż samo malowanie, ale osiągnięte rezultaty będą tego warte. Nie śpieszmy się , dokładnie wykonujmy prace przygotowawcze, a przyczyni się do tego zadowolenie z końcowego efektu.

 

Jeżeli w pokoju, który chcemy pomalować farbą, jest na ścianach położona jasna tapeta w dobrym stanie można po malować bezpośrednio tapetę. Będzie ona stanowić gładkie podłoże pod powłokę malarską. Bardzo kolorowa tapet, tapeta winylowa lub z faktur, a także tapeta w złym stanie powinna być przed malowaniem usunięta. Niektóre tapety winylowe są tak wykonane, że łatwo się zdzierają z ściany pozostawiając na niej spodnią warstwę, którą można po prostu pomalować tak samo, jak papier podkładowy. Jeżeli nie ma spodniej warstwy, przed rozpoczęciem malowania musimy wykleić ściany papierem podkładowym. Zapobiegnie to nawarstwieniu się farby na tynku, która jest potem trudna do usunięcia, jeżeli ściana zostanie pokryta kilkoma warstwami.

Narzędzia i materiały, aby usunąć tapetę z ściany:

* Przyrząd do nacinania tapety

* elektryczna wytwornica pary

* metalowa szpachla lub druciana szczotka

* gąbka i gorąca woda

1. Wykorzystajmy szpachlę lub drucianą szczotkę do zarysowanie całej powierzchni tapety.

2. Napełnijmy elektryczną wytwornicę pary wodą do wskazanego poziomu i wyłączmy zasilanie.

3. Przytnijmy płytę wytwornicy pary nad fragmentem tapety dopóki nie zaczną się na niej tworzyć pęcherze.

4. Wysuńmy szpachlę pod odstającą powierzchnię papieru. Następnie ostrożnie usuńmy paski tapety, które powinny odchodzić z łatwością.

5. Zakończmy pracę usuwając wszystkie pozostałe  na ścianach szczątki, przez starcie wodzie powierzchni ściany.