Aby odnowić okna, by pięknie wyglądały musimy jakoś usunąć starą farbę jeżeli jest taka potrzeba, czasem nie jest to łatwe ale myślę, że pomału i wszystko można zreperować do wyglądu perfekcyjnego.

 

 

Usuwanie farby roztowrem chemicznym.

Jeżeli chcemy naszym oknom przywrócić kolor i strukturę drewna, najelpiej usunać farbę środkiem chemicznym, który nie uszkodzi powierzchni. najlepiej wybrać środek w postaci żelu lub pasty. Należy jednak pamiętać, że taka metoda jest czasochłonna i może wymagać kilkakrotnego nakładania roztworu a potem użycia waty stalowej i papieru ściernego.

Narzędzia i materiały potrzebne do usunięcia farby środkiem chemicznym;

* szpachla

* gumowe rękawiczki

* roztwór chemiczny

* skrobak

* wełna ścierna metalowa drobnoziarnista

1. Załóżmy gumowe rękawiczki, nałóżmy szpachlą na framugę okna grubą warstwę czyszczącego roztworu chemicznego i pozostawmy na czas zalecany przez producenta.

2. Ostrożnie zdejmijmy skrobakiem neiwielką ilość roztworu czyszczącego, by sprawdzić, czy farba została usunieta. Jeżeli zajdzie taka potrzeba nałóżmy roztwór ponownie, a farbę, która nie daje się usunąć oczyśćmy wełną metalową namoczoną w roztworze czyszczącym lub skrobakiem do metali.

Usuwanie farby opalarką.

Innym także skutecznym sposobem na usunięcie farby z okna jest użycie opalarki. Należy jednak pamiętać, aby nie kierować ogień zbyt długo w jedno miejsce gdyż można przypalić drewno. Zaś pracując przy bokach od strony szyby, należy stosować metalową przystawkę, aby kierować płomień od szyby.

 Narzędzia i materiały potrzebne do usuwania farby opalarką: 

*osłona szyby

* opalarka

* skrobak

* drobnoziarnisty papier ścierny

* szmata i beznzyna lakowa

1. Nałóżmy na opalarkę osłonę na szybę i skierujmy płomień na framugę okna pod kątem około 40-45 stopni, co zapobiegnie skapywaniu farby na opalarkę.

2. Gdy na farbie robią się pęcherzyki i zaczyna się łuszczyć, usuńmy ją za pomocą skrobaka do farby. Pozostałe resztki farby można usunąć ostrym skrobakiem do mebli trzymając go pod kątem 30-45 stopni. Zanim pomalujemy okno na nowo, przeszlifujmy je papierem ściernym, a następnie przetrzyjmy szmatką zwilżoną benzyną lakową.

 Usuwanie farby elektryczną szlifierką.

Szlifowanie jest dobrą metodą, jeżeli chcemy przygotować uprzednio malowaną powierzchnię pod nową warstwę farby. Na rynku dostępnych maszynek elektrycznych tego typu z końcówkami do różnych kształtów i zagłębień. Szlifowanie do czystego drewna usunie prawie całą wytartą powierzchnię. Szlifowanie ręczne jest metodą delikatniejszą, ale nie zalecaną, jeżeli na oknie znajduje się gruba warstwa farby.

Narzędzia i materiały do usuwania farby elektryczną szlifierką;

* drobo i grubo ziarnisty papier ścierny

* elektryczna wielozadaniowa szlifierka z profilowymi końcówkami

1. Najpierw wyszlifujmy główną końcówką płaskie powierzchnie najgrubszą papierem ściernym, by usunąć nagromadzoną farbę. Szlifujmy po kolei papierem o różnych grubościach kończąc na najmniejszym.

2. Potem założmy końcówkę szlifierki pasującą do listwy profilowej okna i znów szlifujmy po kolei papierem ściernym o różnych grubościach ziarna.

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOkna i dekorowanie
Następny artykułMalowanie okna.