Postarajmy się uniknąć długich, ustawionych w jednej linii siedzeń – optycznie taki układ nie jest zachęcający, a po za tym utrudnia rozmowę grupie osób z nich korzystających. Tak ustawmy kanapy i fotele, by stworzyły całość umożliwiającą konwersację, tych którzy siedzą na przeciwko lub pod pewnym kątem do siebie. 

Unikajmy także ustawienia stoliczków pomiędzy każdą parą foteli lub umieszczenia fotela samotnie, ponieważ stworzy to barierę  pomiędzy tymi, którzy siedzą głównie miejscach i poczucie wyizolowania u tych, którzy siedzą na fotelach stojących we własnej przestrzeni. Oparcia foteli i kanap stworzą optyczną barierę, dając wrażenie ściany zamykającej przestrzeń z przodu. W innym miejscu, najlepiej przy oknie lub drzwiach balkonowych, można ustawić samotnie szezlong lub fotel z regulowanym oparciem wyznaczającym kolejny pokój, zarezerwowany do samotnego czytania czy innych zajęć. w innej strefie może znajdować się telewizor i poduchy lub mała sofa na dwie osoby dla dzieci, by mogły na nich siedzieć i oglądać telewizję bądź do gry.

Dzieląc pokój na strefy można wyjść na przeciw różnym potrzebom i wymaganiom. Jednym problemem jest regulacja natężenia głosu w momencie, gdy wszystkie trzy strefy zajmowane są jednocześnie przez różne osoby. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być słuchawki na uszy. Innym układem , który może dobrze zdać egzamin jest rozbudowanie siedzenia w kształcie litery L, z krótszym bokiem ustawionym naprzeciw okna lub przy ścianie, a drugim dłuższym bokiem w poprzek pomieszczenia. Otwarty bok kanapy, ten bez oparcia, ułatwia dostęp i zaprasza tych, którzy dopiero weszli do pokoju. Naroże litery L również tworzy małą, bardziej intymną strefę, w której można usiąść obok siebie i porozmawiać.

innym wariantem jest układ linii równoległych. Linie wyznacza para kanap i dwa fotele po dwóch stronach kominka lub innego punktu centralnego pokoju. Cięższe meble takie kanapy i fotele można uzupełnić lżejszymi meblami takimi jak krzesła, które można ustawić przy ścianie lub stole z lampą i przenieść do głównej strefy, gdy przyjdą goście.  W małym domu lub pokoju mogą to być składane krzesła, które potem złożyć i schować. Ważne jest to aby meble w pokoju dziennym były stylowe pod każdym względem i pasowały do wszystkiego.