Jeżeli nie jesteśmy doświadczonymi majsterkowiczami, urządzanie kuchni powinniśmy pozostawić fachowcom, gdyż proces ten wymaga wiedzy technicznej. 

Zanim zostaną rozpoczęte jakiekolwiek  prace powinniśmy skonsultować się z elektrykiem, hydraulikiem i monterem urządzeń. Jeżeli nie są zatrudnieni przez jedną firmę postarajmy się, by wspólnie opracowali harmonogram prac, dzięki czemu nie będą sobie wchodzić w drogę i będą pracowali w logicznej kolejności. Podczas urządzenia kuchni należy najpierw wykonać prace przygotowawcze, a dopiero potem dodać cały wystrój, ponieważ wszelkie instalacje elektryczne, rury wodne i kanalizacyjne i przewody wentylacyjne najlepiej montować przed ułożeniem podłóg i płytek.

Przed pomalowaniem ścian i położeniem glazury powinno się zamontować kuchenkę, okap i wentylator, płytę grzejną, zlewozmywak oraz grzejniki i doprowadzić do nich instalację elektryczną. Lodówko zamrażarkę można ustawić później, ponieważ wymaga jedynie gniazdka elektrycznego. Większość mocowanych elementów ma cokoły, które mogą być zamontowane po ułożeniu podłogi. Cokół pasuje do podstawy meble i przykrywa regulowane nóżki na których się opiera.

W kuchni często musimy zadbać o to, aby wypełniać każdą lukę w sposób przemyślany. Bardzo niewiele kuchni jest idealnie symetrycznych i może pomieścić dokładną ilość elementów o regularnych kształtach. Podstawowe zespoły są mocowane do cokołów oraz ścian i mają standardowe wymiary. Wielu producentów oferuje jednak elementy wypełniające luki, jak na przykład szafki na szczotki, na przyprawy i stojaki na wino, które można wykorzystać do uzupełnienia całego wystroju. Większość standardowych mebli produkowanych fabrycznie ma szkielet z płyty wirowej, sklejki lub płyty MDF z okładziną na bazie melaminy lub podobnego tworzywa po bokach. Szuflady i drzwiczki mogą mieć różnorodne wykończenia gdyż mocuje się je po prostu do standardowych szkieletów. Wewnątrz może być półka instalowana na stałe lub półki ustawione na dowolną wysokość w zależności od wielkości przechowanych przedmiotów. Narożniki mają bardzo wiele różnych mocowań, w tym półki obracane są stworzeniu wokół centralnego słupka, taka konstrukcja pomaga w pełni wykorzystać głębokość naroża.