Jeśli w Waszym domu znajduje się uporządkowany przedsionek to cały wizerunek domu na tym zyskuje, ponieważ po przekroczeniu progu domu możecie bez problemu wkroczyć w czystą i harmonijnie zorganizowaną przestrzeń, a Wasz obraz wnętrza, w którym się znajdujecie jest wtedy naprawdę przyjazny. Świetnym pomysłem będzie w takiej sytuacji umiejscowienie szafy w Waszym korytarzu.

Przestronny przedsionek będzie się do tego naprawdę świetnie nadawał, ponieważ to w nim najlepiej umieścić pojemną szafę. W dzisiejszych czasach można powiedzieć, że jest to już wręcz rozwiązanie standardowe, gdyż coraz częściej można spotkać się z projektami domów, które posiadają przedsionek i specjalnie zaprojektowaną wnękę na szafę, w której to można umieścić wieszaki, szuflady czy też półki na buty oraz mnóstwo innych rzeczy. Wydzielone pomieszczenie, które znajduje się w strefie wejścia ma również bardzo liczne i oddane grono zwolenników, zwłaszcza w przypadku dużych domów, w których mieszkają duże i liczne rodziny. W takiej małej, domowej szatni można pomieścić o wiele więcej rzeczy i sama ich dostępność jest znacznie łatwiejsza. Niestety na to rozwiązanie mogą pozwolić sobie tylko mieszkańcy większych domów.

Wydzielona szatnia

Najlepiej posiadać szatnie w samym sąsiedztwie wejścia, ponieważ to właśnie w tym miejscu zdejmuje się okrycie wierzchnie i zostawia się mokre parasole oraz sprzęt sportowe. Ponadto jest to również bardzo praktyczny schowek, w którym można schować takie rzeczy jak psie akcesoria, torby na zakupy czy w przypadku rodziców z małymi dziećmi, dziecięcy wózek.

Szatna ma to do siebie, że pozwala oczyścić przestrzeń i to prawie w całości, z tego co najczęściej znajduje się w strefie wejścia, a jednak nie zawsze jest to element reprezentacyjny. Nie trzeba się w takiej sytuacji borykać z problemem bałaganu, ani się stresować ze względu na możliwość przewrócenia się przez porozrzucane buty.

Tak zaplanowana przestrzeń jest również niesamowitym zyskiem dla holu, który bardzo często staje się wejściową garderobą, a to z tego względu, że w przedsionku zwyczajnie brakuje miejsca. Jeżeli uwolni się go od funkcji szatni to o wiele łatwiej będzie zamienić go w pomieszczenie reprezentacyjne, dzięki czemu będzie można włączyć go do salonowej przestrzeni.

Istota projektu

Już podczas fazy projektowej powinna zostać wydzielona specjalna przestrzeń na szafę, bądź też garderobę przy wejściu, której zostanie nadana funkcja szatni. Jeżeli na planie nie będzie to wrysowane to bardzo prawdopodobne, że żadna szafa się tam nie znajdzie. Musicie jednak zwracać uwagę nie tylko na wielkości powierzchni, ponieważ odpowiednio duże pomieszczenie to nie jest wszystko. Musicie pamiętać o tym, że jeżeli w przedsionku znajdują się zarówno drzwi do holu, garażu i pomieszczenia gospodarczego to zaaranżowanie szafy może być naprawdę problematyczne. Pomieszczenie, które posiada 2,5 metra kwadratowe może zostać przeznaczone na szatnię, jednak pod warunkiem, że zrezygnujecie w jej przypadku z zabudowania jej szafami, a jedyne co zamontujecie to drążki na wieszaki, haczyki oraz półki, albo kosze. Musicie również zdawać sobie sprawę z tego, że szerokość szatni z samymi wieszakami powinna zajmować minimum 140 centymetrów, ponieważ 80 centymetrów to będą drzwiami, zaś 60 to sama wnęka przeznaczona na wieszaki, bądź półki.

W przypadku szatni o powierzchni 4, bądź też 5 metrów kwadratowych jest o wiele łatwiej, ponieważ w takiej sytuacji możecie zamontować szafę, lecz pamiętajcie, że w takiej sytuacji powinna ona posiadać szerokość rzędu 160 centymetrów, albo też większą. Bardzo istotne będzie tutaj zachowanie odpowiedniego rodzaju odstępu pomiędzy szafą, a ścianą i jest to istotne z tegoż, że względu, aby mieć możliwość swobodnego sięgania do półek, szuflad oraz wieszaków czy też obracania się podczas otwierania oraz zamykania szafy. Jeżeli zależy Wam na tym, aby po obu stronach wejścia można było umieścić szafę to takie pomieszczenie powinno mieć minimum 220 centymetrów szerokość. Można też zastanowić się czy w takiej sytuacji nie lepiej jest wyeliminować jedną szafę i pozostawić tam przestrzeń na większa przedmioty, bądź też sprzęty ogrodowe i sportowe, robiąc pewnego rodzaju składzik? To już zależy od Waszych potrzeb.

Jak zaaranżować szatnię?

Decydując się szatnie w otwartej zabudowie, która jest pozbawiona szaf nie tylko zaoszczędzi się pieniądze, co jest kwestią bardzo istotną, ale zyska się również na funkcjonalności, ponieważ otwarta przestrzeń oferuje znacznie łatwiejszy dostęp do wszystkiego. Drzwi do szatni będą w stanie zapewnić wystarczająco dużą ochronę przed kurzem, a skorzystanie z otwartych wieszaków oraz półek będzie naprawdę bardzo komfortowe, ponadto będzie to gwarantowało odpowiedniego rodzaju przewiem ubraniom i butom, które nierzadko są narażone na zmoczenie. Jeśli zdecydujecie się na większą szatnie to będziecie mogli tam pomieścić nie tylko same odzienie wierzchnie, ale również lustro i wygodny fotel. Tak duża przestrzeń jest również w stanie pomieścić tabelce elektryczne, centrale alarmowe, skrzynki z rozdzielaczami centralnego ogrzewania i chociażby piony kanalizacyjny. Możecie też bez większego problemu połączyć szatnię z pomieszczeniem gospodarczym.

Gdzie zaopatrzyć się w asortyment?

Najlepszym do tego miejsce jest oczywiście Internet – kupicie tutaj dosłownie wszystko, bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza, że bardzo często przewiezienie szafy, czy komody to bardzo trudna logistycznie operacja, a większość sprzedawców w sklepach internetowych oferuje usługę wynoszenia i składania produktu w cenie. Aby nie tracić czasu na przeglądanie dziesiątek sklepów internetowych, polecam galerie internetowe, które agregują tysiące ofert z dziesiątek sklepów w jednym miejscu.