Kiedy opanujemy układanie tapety równo na ścianach narożniki nie powinny stanowić problemu. Najważniejsze jest pozostawienie 1-2 centymetry zakładki, aby w razie krzywej ściany zawsze mieć kawałek tapety więcej. 

Tapetowanie narożników wklęsłych

Tapetowanie narożników wklęsłych 1. Po ułożeniu ostatniego paska tapety przed dotarciem do narożnika zatrzymujemy się i zmierzymy szerokość następnego kawałka. Nie zakładajmy, że ściana jest całkowicie prosta – zmierzmy odległość od góry, u dołu i pośrodku, a następnie dodajmy do największej wartości kilka centymetrów.

2. Połóżmy tapetę na podłodze lub stole do tapetowania i za pomocą liniału zaznaczmy szerokość paska, a następnie obetnijmy nożyczkami. Należy się upewnić, że obcięty brzeg jest tym, który będzie się znajdował najbliżej naroża. Posmaruj pasek klejem i pozostawmy do nasiąknięcia, ścianek tapety zachowajmy go na później.

3. Połóżmy tapetę w sposób wcześniej opisany upewniając się, że jest dobrze wciśnięta w narożnik za pomocą szczoteczki tapicerskiej. Jeżeli tapeta w narożu się marszczy, zróbmy nożyczkami nacięcie i wygładźmy ją.

4. Jeżeli pozostał nam spory ścinek po odcięciu kawałka tapety do przykrycia naroża, można go wykorzystać okładając jako kolejny pasek. Zmierzmy szerokość  ścinka i w takiej samej odległości od narożnika na nowej ścianie powieś pion sznurkowy. Posmaruj tapetę klejem, pozostawmy do nasiąknięcia, a następnie połóżmy na ścianie przykrywając zachodzący na ścianę kawałek tapety z naroża. Ułóżmy ścinek równo z narożnikiem stroną, która była obcinana, skierowaną do narożnika i dalej jak poprzednio wokół pokoju.

Tapetowanie - porady

Układanie tapety w narożnikach wypukłych

Narożniki wypukłe można spotkać w pokojach, w których są kominki. Jeżeli rozpoczęliśmy tapetowanie od środka podmurówki kominka, utnijmy pasek tapety przed narożem, aby był na tyle szeroki żeby owinął się wokół niego i pozostało kilka centymetrów na zakładkę. Jeżeli natomiast układamy tapetę na wypukłym, narożniku alkowy musimy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Zmierzmy głębokość podmurówki kominka w trzech miejscach i utnijmy kawałek tapety o tej szerokości dodając 2,5 centymetra na owinięcie wokół naroża. posmaruj klejem, pozostawmy do nasiąknięcia, a następnie połóżmy na ścianie w sposób opisany wcześniej wygładzając delikatnie szczoteczką tapicerską obcięty brzeg wokół narożnika.

2. Zmierzmy ścinek i wyznaczmy na nawowej ścianie pion w sposób opisany wcześniej. Posmaruj klejem, pozostawmy do nasiąknięcia, a następnie połóżmy na ścianie przykrywając kawałek zachodzący na ścianę. Obetnijmy u góry i u dołu. I teraz więcej nie musimy zastanawiać się już jak kłaść tapetę w narożnikach.

Jak kłaść tapetę w narożnikach

Dasz radę, poradzi z tym sobie nawet autor męskiego bloga ojca.