Płytki ceramiczne są najbardziej odpornym materiałem na wilgoć i atrakcyjnie wygląda. Podłogę taką łatwo utrzymać w czystości i jest idealna do łazienek i kuchni. Układanie płytek jest dosyć czasochłonne i skomplikowane, ale można dużo zaoszczędzić robiąc to samodzielnie.

Najpierw powinniśmy wybrać odpowiednie płytki, ponieważ na naszym rynku jest bardzo wiele różnych stylów i kolorów. Ale jednak wielkość płytek jest ograniczany i w większości miejscach małych trzeba docinać je samodzielnie. Małe mają około 5×5 cm, duże 15×15 cm, wielkoformatowe 30×30 cm i bardzo dużym formacie 50×50 cm i większe. Tak naprawdę, czym większa płytka tym szybszy i łatwy montaż, ale najlepiej wybierać płytki takie jakie pasują doskonale do naszego wnętrza.


 

Kupując takie płytki warto zwrócić uwagę na ich strukturę. Płytki nie pokryte szkliwem mają kolor i warstwę gliny. Szkliwione zaś są gładkie i błyszczące i szybciej je można utrzymać w czystości, ale łatwo się na ich pośliznąć jak są mokre. Odradza się szkliwione do łazienek, ponieważ tam jest często mokro.

Ilość płytek do kupienia najlepiej powierzyć fachowcowi, albo kupić trochę więcej, jeżeli sami liczymy. Potem już może nie być tego typu płytek lub wzoru, a podczas układania także często płytka może ulec uszkodzeniu. Warto także zaopatrzyć się w krzyżyki do wyrównywania spoin, klej i zaprawę. Do docinania płytek dobra będzie elektryczna piła do płytek, niż ręczna. Kupić warto także szpachle do kleju, linijkę czy poziomicę.