Wnętrza w stylu angielskim są nie tylko eleganckie i wysmakowane, ale też wyjątkowo przytulne. Królują tu ciepłe, raczej ciemne barwy, liczne tkaniny, w tym również w jako obicia mebli tapicerowanych oraz ciężkie, bogato zdobione, drewniane sprzęty. We wzornictwie znajdziemy zarówno klasyczne akcenty europejskie, jak i orientalną ornamentykę, której źródła tkwią w erze kolonializmu.

Aranżacje angielskie mocno kontrastują z popularnym w ostatnim czasie minimalizmem. Wnętrza urządzone w tym stylu przyciągają obietnicą niczym niezmąconego wypoczynku, już od progu witając przybyłych atmosferą poufałej przytulności. Zamiast chłodnych barw i ostrych kantów znajdziemy tu liczne ozdoby, w tym bogato rzeźbione figurki, antyczne zegary, miękkie kanapy i zachwycające zasłony. Dopełnieniem wystroju są ściany, tradycyjnie wykończone wspaniałymi tapetami.

Tradycja tapet angielskich

Ręcznie malowane tapety w angielskich domach pojawiły się stosunkowo wcześnie, bo już w XVI wieku. Początkowo na przywilej tapetowania ścian mogli pozwolić sobie oczywiście wyłącznie najmożniejsi. W XVIII wieku brytyjskie salony zdobiły tapety sprowadzane z kolonizowanych wówczas Chin, a pod koniec stulecia ruszyła tu produkcja maszynowa tych materiałów na bardzo dużą skalę.

Jednym z najważniejszych twórców tapet angielskich był William Morris, wszechstronny artysta, zajmujący się nie tylko malarstwem, rysunkiem i architekturą, ale także literaturą. Prekursor styli Art Nouveau poświęcił się pracy nad dekoracjami wnętrz i popularyzowaniem dbałości nad ich wystrojem. Ważne miejsce w jego pracy zajmowało projektowanie wzorów tapet, które zachwycały bogactwem barw i skomplikowanych detali.

Tapety w angielskich wnętrzach

Choć na przestrzeni dziejów również produkcja tapet podlegała prawom ewolucji, tradycyjne wzory angielskie w dalszym ciągu nawiązują do botaniki i nie stronią od wyrazistych kolorów. Za najbardziej typowe uchodzą tapety w kwiaty, często o wręcz nienaturalnych rozmiarach. Najbardziej rozpoznawalny jest wzór angielskiej róży, która dziś często odcina się na ciemnym, czarnym lub granatowym tle. Alternatywną wersją są motywy drobniejszych kwiatów obrastających gałązki, które powtarzają się symetrycznie na kremowym bądź beżowym tle.

„Jednak tapety angielskie to nie tylko wyraziste grafiki. Ważnym aspektem okładzin ściennych jest też faktura, przypominająca tkaniny. Dlatego we wnętrzach, w których chcielibyśmy uniknąć zbyt wyraźnych motywów, doskonale sprawdzą się bardziej stonowane barwy, za to nadrukowane na tapetę o wyrazistej, wyczuwalnej pod palcami strukturze” – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego KrainaBarw.pl.

Angielskim wnętrzom nieobce są tapety do malowania. Zwłaszcza w korytarzach, kuchniach i łazienkach możemy spotkać ściany pomalowane na jeden kolor, ale naniesiony na okładzinę. Takie rozwiązanie pozwala wyrównać ściany bez zbędnego nakładu pracy i przyspieszyć proces wykańczania pomieszczeń.

Wykończenie ścian – nie tylko tapeta

Ponieważ w angielskim wnętrzu liczy się detal, nawet położenie dekoracyjnej tapety nie kończy prac aranżacyjnych. Ściany powinny być wykończone listwami przypodłogowymi, nieco wyższymi niż stosowane zwykle w Polsce. Co ciekawe, również górną część muru można zwieńczyć specjalną listwą sufitową.

Na koniec wnętrze należy przyozdobić obrazami. W salonie znajdzie się miejsce na większe obrazy, koniecznie w zdobionych ramach. Powieszenie mniejszych grafik warto rozważyć również w pozostałych pomieszczeniach, nawet w korytarzu i w łazience.