Takie same zasady dotyczą układania tapety wokół większości przeszkód. Najważniejsze jest ostrożne zagięcie tapety przy przeszkodzie, by zaznaczyć, gdzie należy ją uciąć. 

Do każdego  tapetowania w różnych miejscach potrzebujemy tych samych narzędzi i materiałów.

Tapetowanie wokół kominka

Tapetowanie wokół kominka nie jest niczym trudnym, pod warunkiem oczywiście, że stosuje się do kilku istotnych zasad.

1. Wygładź tapetę przejeżdżając po niej od góry do dołu w kierunku górnej krawędzi kominka i zatrzymajmy się około cm nad nim. Szczotką tapicerską wygładźmy starannie tapetę w narożu, w którym krawędź kominka spotyka się ze ścianą.

2. Ostrym nożem lub nożyczkami zróbmy poziome rozcięcie na wysokość środka półki kominka w miejscu, w którym kominek styka się ze ścianą.

3. Wygładźmy tapetę koło kominka ruchem do dołu nad półką kominka i obetnijmy w sposób opisany wcześniej. Palcami dociśnijmy delikatnie tapetę wokół listew pod półką kominka i przytnijmy ostrym nożem.

Tapetowanie wokół okna

Martwi Cię tapetowanie w okolicach okna? Nic się nie bój, będzie dobrze, ponieważ i dla Ciebie przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek.

1. Należy się najpierw upewnić, że ostatni pasek tapety jest na tyle szeroki, by przykrył zagłębienie wnęki. Wygładźmy tapetę nad oknem ruchem do dołu, a następnie wykonajmy ostrożnie poziome przecięcia na górze i dole wnęki okiennej do naroży wnęki (więcej o tapetowaniu narożników tutaj). Zagnijmy płat, który powstanie w ten sposób w kierunku wnęki i przytnijmy, ale nie gładźmy.

2. Wytnijmy wąski kawałek tapety, głębszy i szerszy o  2,5 cm od obszaru pozostawionego na górze wnęki i wygładźmy po przyklejeniu pod długim paskiem tapety. Wytnijmy mały trójkącik z naroża tapety i zagnijmy starannie przy krawędzi wnęki. Wygładźmy długi pasek tapety przy oknie nad mniejszym kawałkiem.

Tapetowanie wokół okna

Tapetowanie wokół drzwi

Kolejna sprawa związana ze skomplikowanymi miejscami tapetowania to ta, która dotyczy tapetowania ściany wokół drzwi. I to mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

1. Utnijmy kawałek tapety, który będzie zwisał nad drzwiami i pokryjmy go klejem omijając powierzchnię, która będzie obcięta. Przyklejmy go, by zwisał luźno nad drzwiami i obetnijmy pozostawiając około 5 centymetrową zakładkę. Za pomocą szczoteczki tapicerskiej wetknij tapetę we wgłębienie pomiędzy framugę drzwi i ścianę. Zróbmy ukośne przycięcie na tapecie do naroża framugi drzwi.

2. Za pomocą szczotki tapicerskiej wygładźmy tapetę wokół framugi i przytnijmy nożem.

Tapetowanie wokół kontaktów

Na koniec zostawiamy tapetowanie wokół najmniejszych elementów, jakimi są kontakty.

1. Pozwólmy, by tapeta zwisała luźno na wyłączniku i za pomocą szczotki tapicerskiej zlokalizujemy poprzez tapetę położenie wyłącznika. Ostrym nożem zróbmy dwa nacięcia po przekątne.

2. Odetnij powstałe w ten sposób trójkąty tapety i wygładźmy szczotką tapicerską wokół wyłącznika.

Zasady tapetowania