Sztukateria dekoracyjna zyskuje na coraz to większym znaczeniu w ostatnich latach. Poniżej postaramy się zastanowić dlaczego tak się właśnie dzieje.

Sztukateria elewacyjna to bez wątpienia przejaw niesamowitej elegancji, wybornego stylu oraz dobrego usytuowania finansowego właściciela budynku. Jej priorytetowym zadaniem jest dekoracyjność oraz możliwość ciekawego stylizowania poszczególnych elewacji.

Modna od wieków sztukateria elewacyjna

Sztukateria elewacyjna była stosowana już setki lat temu i do dziś jest wciąż modna. Powszechnie stosowano ją w starożytności, a w kolejnych epokach była mniej lub bardziej intensywnie widoczna. A wszystko zależało od  kraju, aktualnej mody, obowiązującego stylu architektonicznego, osobistych upodobań oraz możliwości finansowych poszczególnych właścicieli dworków czy pałaców.

Dawni możni panowie, szlachta oraz książęta zatrudniali do budowy wybitnych specjalistów, którzy doskonale wiedzieli, które motywy dodają budowli dobrego smaku oraz niezwykłej elegancji. Ci znani architekci, często pochodzący z odległych krajów doskonale zdali się na modzie, dzięki czemu bezpośrednio czerpali pomysły z innych kultur. Posiadanie budynku z pięknymi ozdobami świadczyło o majętności, szerokich horyzontach oraz wyborowym guście.

Sztukateria we współczesnych czasach

Co prawda dziś, w czasach kiedy to modne są przede wszystkim proste konstrukcje budynków moda na sztukaterię  jest nieco mniej widoczna, niemniej wciąż obecna. Czym zatem przejawia się sztukateria elewacji poszczególnych budynków? Otóż jest to nic innego jak bardzo ozdobne wykończenie elewacyjne.

Ten nieustannie modny trend przejawia się wyposażeniem poszczególnych elewacji w okazałe kolumny, gzymsy oraz listwy. Ponadto niezwykle modne są bonie, rozety oraz podokienniki. Te poszczególne elementy są wykonywane z różnorodnych materiałów budowlanych. Wśród wielu z nich można wymienić kamień, ozdobny tynk oraz różnorodne styropianowe oraz drewniane zdobienia. Z kolei sztukateria wewnętrzna przejawia się ornamentalnymi elementami  na poszczególnych  ścianach, sufitach oraz w okolicach drzwi czy okien.

Sztukateria elewacyjna  – przejaw niesamowitej elegancji i bogactwa

Kolumienki na frontach domu, ciekawe ozdoby przy oknach czy drzwiach to elementy które powodują, że sztukateria do dziś kojarzy się z wyborową elegancją oraz stanowi symbol pewnego statusu materialnego. I choć wciąż kojarzy się z minionymi epokami, to nadal jest widoczna w wielu nowoczesnych stylach.

Dziś coraz częściej tworzone są niezwykle ciekawe aranżacje minimalistyczne oraz skandynawskie, które to są zazwyczaj nieco chłodniejsze oraz bardziej jasne i przestrzenne, niemniej wyposażone w ciekawe elementy dekoracyjne.

Przejawy sztukaterii elewacyjnej są nie tylko doskonałym elementem dekoracyjnym poszczególnych budynków, lecz także mają zastosowanie praktyczne. I tak poszczególne gzymsy służą do odprowadzania wody opadowej z dachów, a  podparapetniki doskonale chronią ściany przed wodą, która w przeciwnym razie spływałaby bezpośrednio po nich.

Ponadto sztukateria, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna pełni funkcję praktyczną, bowiem może ona przykrywać pęknięte miejsca lub je odpowiednio stabilizować.

Wprowadzona z umiarem sztukateria, potrafi doskonale odnaleźć się w  każdym stylu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.