Lampa do kuchni, pomieszczenia o wysokiej funkcjonalności i dostosowanym do niej sposobie aranżacji wnętrza, powinna zostać wybrana po dokładnym przemyśleniu i zaprojektowaniu, tak ciągu roboczego oraz miejsca do pracy, jak docelowej estetyki wnętrza. Wprawdzie styl danej kuchni ma niebagatelne znaczenie przy wyborze oświetlenia, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, aby oświetlenie pomieszczenia kuchennego było optymalnie dostosowane do potrzeb osób spędzających znaczną część czasu w kuchni. Prawidłowe, dobrze dobrane oświetlenie jest nie tylko ułatwieniem codziennej pracy, ale również – z racji wykorzystywanych na co dzień rozmaitych kuchennych urządzeń – pewnego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa.

Lampa w suficie jako główne źródło światła w kuchni

Kwestia, jaka lampa do kuchni będzie najodpowiedniejsza do danego pomieszczenia zależy w znacznej mierze od wielkości i nasłonecznienia kuchni. Im mniej naturalnego światła we wnętrzu, tym lepsze oświetlenie sztuczne powinno zostać zamontowane tak w suficie, jak w strategicznych miejscach właściwych dla funkcjonalności danej kuchni. Najczęściej spotykane kombinacje związane z oświetleniem kuchni to główna lampa do kuchni umieszczona w centralnym punkcie sufitu oraz mniejsze lampki – świetlówki lub neonówki – nad blatem kredensu, w pobliżu zlewu czy kuchenki.

Stylowa lampa do kuchni

Osoby, które pragną urządzić kuchnię w oryginalnym stylu nawiązującym do estetyki retro, prowansalskiej, shabby chic czy też rustykalnej często zastanawiają się, jaka lampa do kuchni będzie odpowiednia pod względem funkcjonalności, ja również aranżacji wnętrza. W takim wypadku najlepszym wyborem będzie stylowa lampa do kuchni, która jednocześnie stanowi dobre źródło światła ze względu na rodzaj i barwę klosza, z którego jest wykonana.

Zależnie od potrzeb danej aranżacji można wybrać lampy nawiązujące stylistyką do dawnych lamp naftowych, które doskonale sprawdzą się w aranżacji rustykalnej oraz retro. Modna lampa do kuchni urządzonej w estetyce prowansalskiej może posiadać klosz wykonany z fragmentów rżniętego szkła lub klosz witrażowy w kolorach dobranych do palety barw pomieszczenia.