Przed podjęciem decyzji o wstawieniu domowej sauny, warto rozejrzeć się w propozycjach producentów oraz zasięgnąć informacji, dotyczących prawidłowego użytkowania i fachowego montażu. Istnieje kilka ważnych kwestii, jakie inwestor powinien wziąć pod uwagę przed budową domu. Niemalże każdemu marzy się indywidualne zacisze domowego gwaru, wyjątkowe miejsce, w którym można się zrelaksować po ciężkim dniu. Małe domowe SPA, o którym mowa kryje przed sobą kilka sekretów sposobu jego użytkowania.

Kluczowe informacje o saunie

Istnieje kilka faktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem montażu sauny. Jednym z tych elementów jest zasilanie. W przypadku pomieszczenia mierzącego kubaturę 4,5 mkw. sauna może być bez najmniejszego problemu zasilana piecem jednofazowym. Jednak powyżej tej wielkości niezbędny będzie piec do sauny o stanowczo większej mocy, zasilany trójfazowo. W przypadku gdzie w domu nie ma takiego zasilania, niestety montaż takiej sauny w domu nie znajdzie zastosowania. Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest podłoga. Istotne jest, żeby w pomieszczeniu, w którym ma być postawiona sauna, była sucha podłoga. W saunie, oprócz drewnianych elementów, nie ma dodatkowej podłogi. Za dodatkową otoczkę służy posadzka ułożona w pomieszczeniu. Jeśli inwestor już na etapie budowy planuje aranżację domowej sauny, powinien poinformować o tym fachowców, aby ci mogli starannie ułożyć terakotę bądź płytki ceramiczne.

Kolejnym elementem budowy sauny jest termoizolacja. Na ten aspekt montaż u sauny należy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki dobrze wykonanej termoizolacji pomieszczenia, powietrze będzie się szybciej nagrzewało. Dobrze jest, jeżeli termoizolacja wykonana jest z wełny mineralnej, zaś jej grubość mieści się w przedziale od 45 do około 100 mm. Ważne jest, żeby do izolacji sauny nie stosować ani styropianu, który nie jest odporny na wysokie temperatury, ani folii aluminiowej, która może stać się przyczyną przegrzania paneli drewnianych. Obowiązkowe jest również zachowanie rozsądnego odstępu (około 20-50 mm) między kabiną sauny a ścianami pomieszczenia, w którym się znajduje.

Lokalizacja

Miejscem, w którym może być zlokalizowana sauna może być łazienka. Przy łazience sauna na wymiar mogłaby sąsiadować z natryskiem, prysznicem, tworząc idealny, domowy punkt relaksacyjny. Jeśli wielkość pomieszczenia pozwala na zamontowanie w nim domowej sauny, nie stoi nic na przeszkodzie, aby ją tam wstawić. Praktykuje się również inne rozwiązania zamontowania sauny, przykładowo w piwnicy lub w dodatkowej sypialni, czy na poddaszu. Każde miejscem można przearanżować w taki sposób, aby sauna była w nim wkomponowana idealnie.

Wielkość sauny podyktowana jest przede wszystkim liczbą osób, które będą wspólnie w niej przebywać. Najdogodniej można wybrać taki rodzaj sauny, żeby można było z niej swobodnie korzystać, leżąc. Przebywanie w saunie w pozycji leżącej sprzyja równomiernemu nagrzewaniu ciała, zapewnia komfort użytkowania, a także przynosi o wiele więcej przyjemności. Jak można wydedukować, kabina w saunie powinna być długa na 2 metry tak, aby móc się w niej swobodnie położyć.

Domowa sauna wymaga zadbania o odpowiednie zasilanie. Piec zasilany elektrycznie znajduje użycie w domowej saunie fińskiej.

Zalety sauny

Kąpiele w saunie zwalczają choroby reumatyczne, zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz skutki ich urazów, zwalczają nerwobóle, rwy kulszowe, przykurcze mięśniowo-stawowe i wiele, wiele innych uszczerbków zdrowia organizmu. Zaburzenia przemiany materii, nieżyt żołądka, stany zapalne jelit, infekcje pęcherza moczowego, te i szereg innych defektów zwalczają kąpiele w domowym Spa. Sauna jest cennym uzupełnieniem leczenia wielu chorób. Sauna fińska zalecana jest do osób nastawionych na ostre hartowanie organizmu. Średnio temperatura wewnątrz waha się między 90-110˚C, a wilgotność do zaledwie 5-10%.

Decyzja o montażu domowego Spa może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Współcześnie ludzie są zabiegani, nieustannie dokądś się spieszą, biegną i rzadko kiedy odnajdują czas na odpoczynek i relaks. Domowe zacisze jest do takiego zatrzymania się miejscem idealnym. Warto zatem dla własnego zdrowia i zdrowia naszych bliskich, rzetelnie zastanowić się nad inwestycją w relaks. Indywidualne potrzeby wyciszenia się i zatrzymania chociaż na chwilę, z czasem wykształcą się w prowadzenie zdrowego stylu życia.