Dobór odpowiedniego umeblowania jest podstawą funkcjonalnego i spójnego aranżacyjnie urządzenia sypialni. Podstawowe meble, które znajdują się w każdej sypialni, niezależnie od stylu, w jakim jest zaaranżowana to łóżko – opcjonalnie tapczan lub kanapa, szafa i stolik nocny. Komoda, toaletka, szafka na drobiazgi oraz rozmaitego rodzaju dodatkowe meble wybierane są pod względem dostosowania do potrzeb oraz indywidualnego gustu. Ponieważ umeblowanie sypialni to podstawa, rodzaj materiału, z którego wykonane są meble ma niebagatelne znaczenie. W związku z tym najczęściej wybieramy drewniane meble do sypialni, które sprawdzą się znakomicie w każdej aranżacji. Z pośród różnych rodzajów drewna najpopularniejsze są dwa rodzaje – sosnowe i dębowe. Drewniane meble do sypialni wykonane z jednego z tych dwóch rodzajów są podstawą kilku modnych obecnie stylizacji wnętrza. Decyzja o wyborze konkretnego gatunku drewna oprócz estetyki zewnętrznej mebli sosnowych lub dębowym ma również bardzo często wymiar finansowy, ponieważ meble sosnowe są tańsze niż drogi dąb.

Jasne, sosnowe umeblowanie w sypialni skandynawskiej, prowansalskiej i shabby chic

Sosnowe meble w sypialni są zwykle nieco lżejsze i jasnobrązowe, z wyraźnym wizerunkiem słojów, dlatego też doskonale sprawdzają się w sypialni stylizowanej na skandynawską, ewentualnie prowansalską czy shabby chic. Drewno sosny jest miękkie i plastyczne, dzięki czemu można stworzyć z niego interesujące zestawy mebli żłobionych i zdobionych. Dlatego też znaczna część rodziców decyduje się na sosnowe meble w sypialni dziecięcej, które w ich oczach są bardziej bezpieczne i funkcjonalne, niż inne. Należy przy tym pamiętać, iż drewno sosnowe jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, co z kolei wymaga odpowiedniej jego konserwacji.

Ciemny dąb w sypialni klasycznej, kolonialnej oraz retro

Dębowe meble w sypialni urządzonej w stylu klasycznym, retro lub kolonialnym doskonale podkreślą piękno i gustowny wystrój pomieszczenia. Dąb należy do drzew twardych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a otrzymane z niego drewno urzeka pięknem, dlatego idealnie prezentuje się w dużych, przestronnych pokojach z drewnianą klepką na podłodze. Dębowe meble w sypialni stanowią prawdziwą ozdobę tego pomieszczenia nadając mu niepowtarzalny charakter.