Wysokiej jakości kołdry, poduszki, prześcieradła, pościele i ochraniacze na materace piętrzą się dziś na sklepowych półkach. Oferuje je wielu producentów tekstyliów domowych. Czy jednak choć raz zastanawialiście się nad tym, w jakich warunkach spali nasi przodkowie? Jaki obraz nocnego wypoczynku rysuje się w naszych głowach? Wysokiej jakości pościele oraz prześcieradła to dziś standard, ale kiedyś nawet o nich nie marzono. Przeczytajcie nasz artykuł, a poznacie kilka ciekawostek na temat spania w dawnych czasach i dowiecie się jak poprawić komfort swojego snu.

Jak sypiano dawniej

Jak sypiano dawniej?

Pierwszymi prześcieradłami i zarazem okryciami naszych przodków były skóry zwierząt. Tkaniny z lnu oraz bawełny pojawiły się dopiero wtedy, gdy rozpędu nabierał przemysł tkacki. Trzeba pamiętać, że sen w dawnych wiekach odgrywał bardzo ważną rolę, dużą wagę przywiązywano także do snów. Najczęściej spano na szerokich ławach. Co ciekawe, jeszcze w XVI wieku powszechnie sypiano na podłodze, a w XIX wieku nikogo nie dziwił fakt, że cała rodzina śpi razem. Co więcej, przybyły do domostwa gość również był zapraszany do sypiania wraz z domownikami! Obowiązywały jednak pewne zasady dotyczące sypiania w łóżku. Przede wszystkim nikt nie korzystał z kołder i poduszek. Odpoczynek był też znacznie krótszy. Sen w godzinach od 22 do 7 czy nawet 6 rano należał do rzadkości. Obowiązywała za to przerwa w trakcie snu trwająca od 2 do 4 godzin. Podczas przerwy ludzie pracowali, modlili się, a nawet wzajemnie się odwiedzali. Powszechne wykorzystanie pierzyn oraz wełnianych materacy datuje się dopiero na XVIII wiek. Do ciekawych wniosków doszli naukowcy, którzy analizowali wyniki eksperymentu T.Wehra, przeprowadzonego w latach 90. XX wieku. Okazało się, że osoby, które były zamykane w ciemnych pomieszczeniach, zaczęły wprowadzać rytuały snów podobne do tych praktykowanych przez naszych przodków!

Tak śpimy dziś

Tak sypiamy dziś

Nocny wypoczynek z przerwą na inne aktywności, wraz z postępem cywilizacyjnym odszedł do lamusa. Obecnie nikt nie wyobraża sobie, by kłaść się na ławie, podłodze czy niekomfortowym sienniku. Każdy z nas szuka wygodnego łóżka oraz materaca, poduszki i kołdry obleczonych w pościel. Coraz częściej decydujemy się także na ochraniacze na materac, które pozwalają nam dłużej zachować nasze łóżko w nieskazitelnej czystości.

Mimo to wciąż wiele osób skarży się na kłopoty ze snem. Część naukowców wychodzi z założenia, że sztuka dobrego snu polega na aktywności zgodnej ze swoim wewnętrznym zegarem biologicznym. Zaburzając cykl podporządkowany wędrówce światła, a następnie pojawiającej się po nim ciemności sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na bezsenność i niedosypianie.

Prawidłowy wypoczynek nocny jest jednak bardzo ważny z punktu widzenia naszej całodziennej aktywności. Jego brak prowadzi do kłopotów z regulacją gospodarki hormonalnej czy obniżenia odporności organizmu. Podczas snu wydzielane są także substancje wspomagające walkę ze stresem, dlatego też dobrze wyspani lepiej radzimy sobie w nerwowych sytuacjach. Zagrożenia wynikające z niewłaściwego podejścia do snu często jednak są bagatelizowane, co prowadzi do wielu sytuacji patologicznych oraz chorób.

 Jak poprawić jakość snu – proste wskazówki

Mając na uwadze znaczenie snu dla naszego zdrowia oraz ogólnego samopoczucia, warto skorzystać z kilku prostych wskazówek, które sprawią, że sen stanie się bardziej komfortowy.

1.Zapewnij dostęp świeżego powietrza do sypialni. Pamiętaj o tym, że w sypialni powinna panować niższa temperatura niż w innych pomieszczeniach w domu.

2.Zadbaj o odpowiednie wyciszenie. Hałas negatywnie wpływa na jakość snu.

3.Dobierz odpowiednie tekstylia do sypialni: poduszki, kołdrę, prześcieradło oraz pościel i materac, by zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.

4.Staraj się sypiać regularnie. Nie rezygnuj z części nocnego wypoczynku w ciągu tygodnia na rzecz weekendowego odsypiania.

5.Urządź przestrzeń sypialni według zasad feng shui.

Współczesna sypialnia – komfort na wyciągnięcie ręki

Nasi przodkowie nie mogli marzyć o komfortowo wyposażonej sypialni, nie mieli nawet osobnych pomieszczeń i mebli do spania. W pewnym sensie jednak ich sen był zdrowszy, ponieważ uwzględniał naturalny cykl wędrówki słońca po niebie. Dziś w zdecydowanej większości domów sypialnie to wydzielone, komfortowo wyposażone pomieszczenia. Dostępne na rynku pościele, prześcieradła, poduszki i kołdry pozwalają nam spać znacznie wygodniej niż kiedyś. Produkty tekstylne są wytwarzane z różnych materiałów, a my z entuzjazmem korzystamy z możliwości ich zmieniania. Nie brakuje także poduszek i innych akcesoriów dla osób o specjalnych wymaganiach np. dla alergików. Z pewnością warto inwestować w tekstylia domowe sprawdzonych marek, które są doskonałej jakość, a ich wykończenie jest oferowane na najwyższym poziomie. Takie oferuje firma Top Haus, sprawdzony, wiarygodny producent kołder, poduszek, prześcieradeł, ochraniaczy na materace oraz wielu innych produktów tekstylnych. Skompletowanie odpowiedniego wyposażenia potraktujmy jako pierwszy krok na drodze do naszego komfortowego wypoczynku, który pozwoli zregenerować organizm i u progu kolejnego dnia z entuzjazmem i energią stawić czoła czekającym nas wyzwaniom.