Schody  w domu są także ważnym elementem kompozycyjnym wnętrza. Budując dom lub go remontując stajemy przed dylematem jakie schody zamontować lub jak naprawić schody już istniejące, aby wyglądały zawsze pięknie. 

Optymalne wymiary schodów określają normy budowlane, ale zależą one w większym stopniu niż inne elementy budowli od długości kroku. Schody powinny mieć odpowiednią szerokość biegu, wymiary stopnia i kąta pochylenia oraz przerwanie zbyt długiego biegu spoczniki a także dobre oświetlenie ich.

Strome schody

Schody powinny być dostosowane do średniej długości kroku człowieka, która wynosi około 63 cm. Pierwszy schód wynosi około 18 cm a drugi schód 20 cm średnio. Strome schody są nie wygodne a zarazem także niebezpieczne. Najbezpieczniejszy schód powinien mieć kąt wznoszenia 30 stopni. Na wymiary schodów i ich jakoś powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, gdy mamy małe dzieci. Pamiętając przy tym, że przy schodach powinna być  balustrada o odpowiedniej wielkości. Schody można wykonać z różnego materiału ale najbardziej niebezpiecznymi są schody nawoskowane na wysoki połysk drewniane lub z kamienia sztucznego a także te, które są nie odpowiednio oświetlone. Ogólnie schody można wykonać z : różnego rodzaju drewna, kamienia sztucznego lub naturalnego, żelbetonu, bloczki z betonu komórkowego, stali i aluminium. Na balustrady używa się przeważnie drewno, metalowe kratki i przezroczyste szkło jako wypełnienie metalowej konstrukcji balustrady.

Schody kręte

Schody kręte

W domach nowoczesnych buduje się przeważnie schody kręte. Tego rodzaju schody montuje, dlatego że zajmują mało miejsca i wyglądają bardzo ładnie w małych domach. Takich schodów wysokość powinna wynosić 18-20 cm a szerokość biegu 50-100 cm. Schody kręte w najwęższych miejscach muszą mieć co najmniej 10 cm szerokości. Montując każdego rodzaju schody powinniśmy pamiętać o ich wyciszeniu czyli zamontowania w nich izolacji akustycznej. Po zamontowaniu takiej konstrukcji możemy się nie martwić, że po późnym powrocie do domu pobudzimy wszystkich domowników. Jednak tego typu schody także mają minusy, ponieważ gdy przychodzi czas zmiany mebli czy łóżka w pomieszczeniach na górze ulokowanych to zaczyna się problem, związany z wynoszeniem tych mebli do góry czy na dół po schodach.

Strome schody kręte

Remontowanie schodów

Jeżeli chcemy remontować schody drewniane i zastanawiamy się czy jest wogóle taki sens. To ja stwierdzam że jest sens. Racja takie schody najczęściej bardzo trzeszczą ale jest wiele metod skutecznych na te dolegliwości. Najlepszą metodą wtedy jest stopnice przykręcić do podstopnic tj. do pionowych części łączenia między stopnicami, następnie przykrywa się dywanikiem śruby i stopnie. Jeżeli nasze schody zaatakowały szkodniki to najlepiej zatrudnić do tego fachowca. Pamiętając, że schody powinny zawsze być bezpieczne i wygodne a także wyróżniające się od podłóg.

Renowacja schodów

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAdaptacja piwnicy
Następny artykułDrzwi wewnętrzne