Najpopularniejszą metodą dekorowania okna jest zastosowanie zasłon lub rolet. Aby dobrze pasowały należy przed zakupem dokładnie zmierzyć okno. Ważne jest także dobranie dodatkowych elementów i wyposażenia odpowiadających rodzajowi i kształtowiokna. 

 

Wymierzanie i dopaowywanie rolet weneckich.

Okna montowane są w różne sposób:we wnęce-są cofniete w stosunku do sciany i mają parapet ( roletę zakłada się zwyczajowo wewnątrz wnęki i z tegopowodu dobre wymierzenie okna jest sprawą zasadniczą), w równiej linii ze ścianą (roletę mocuje sięna ramie okiennej lub ścianie okalającej okno i tu pomiar nie jest sprawą tak ważną). Rolety mają często zaczepy do montowania w związku z zym można je mocować od góry, nabok lub doprzodu. Roletyo szerokości powyżej jednego metra poza zaczepami na krawędziach mają często na środku zaczep wsporczy. Mocowanie u góry oznaza przyczepienie we wnęce nad oknem. Boczne mocowanie wymaga zaczepów zboku wnęki, amocowanie od przodu umożliwia przyczepienei rolety bezpośrednio do ramy okiennej lub do ściany. Gotowe rolety mogą być roletami opuszczonymi, metalowymilub drewnianymi roletami weneckimi, roletami rzymskimi lub zwijanymi. Rolety opuszczane muszą być cięte na wymiar, ale w większości pozostałych nie musi. Jeżeli mamy okno typowe, zamówmy gotową roletę, kóra będzie doskonale do niego pasowała.

Narzędzia i materiały do przymocowania rolet weneckich:

* taśma miernicza

* roletyi zaczepy

* ołówek

* wkręty

* wiertarka

*kołki rozporowe

* poziomica

1. Zmierzmy okno we wnęce i zanotujmy wymiary. Kupmy roletę, która będzie od razu pasowałalub przytnijmy do potrzebnego wymiaru. Przytrzymajmy zaczepy na swoich miejscach i ołówkiem zaznaczmy punkty mocowania wkretów upewniając się, że są rozmieszczone poziomo. Wywierćmy otwory, a następnie włożmy kołki rozporowe i wkręćmy zaczepy.

2. Wsuńmy roletę na miejsce, a jeżeli ma być poza wnęką, sprawdźmy poziomicą, czy jest równo zamocowana.

Źródło: https://rzymskie.pl/inne-rolety-podnoszone.html