Farby są najtańszym i najbardziej skutecznym sposobem wykańczania i uszczelniania powierzchni.Chroni ją przed zniszczeniem na co dzień, a jednocześnie barwi i maskuje. Aby uzyskać idealny wykończenie ważne, jest aby dobrać odpowiednio farbę. Producenci farb starają się zaspokoić potrzeby klientów, którzy wymagają, by były one bezwonne i łatwe w użyciu.

Dziś można wybierać spośród wielu rodzajów farb i każda z nich daje efekt końcowy inny. Najbardziej popularne są farby emulsyjne (akrylowe). Jest to farba rozcieńczona z wodą, stosowania powierzchnie do malowania ścian wewnętrznych i sufitów. Farby te są dostępne z różnymi powłokami: matowymi, błyszczącymi i winylowymi. Wykończenie matowe nie ma połysku, podczas gdy błyszczące i półmatowe trochę go mają, natomiast powierzchnia winylowa jest wytrzymała na wilgoć i ciepło panujące w kuchni i łazience. Wykończenie winylowe można również zastosować w holach, w których panuj duży ruch.

Powłoka matowa ma gładkie wykończenie, które pasuje do większości pomieszczeń. Będzie się plamić i będą na nim widoczne odciski palców, ale można je ostrożnie wytrzeć wilgotną gąbką.

Powłoka półmatowa daje powłokę półmatową, produkowana na bazie wody i oleju. Może być stosowana do malowania ścian lub elementów drewnianych.

Powłoka błyszcząca najlepiej wykorzystywana do malowania niektórych drewnianych powierzchni, by nadać im miękki, łagodny wygląd.

Farba do kuchni i łazienek to farba emulsyjna tzw. akrylowa została opracowana specjalnie z myślą o zastosowaniu w pomieszczeniu na skraplanie pary. Ma dodatek materiału grzybobójczego zapobiegającego tworzeniu się pleśni, co zawsze jest problemem w pomieszczeniach o dużych stężeniach wilgoci, jak kuchnia i łazienka.

Farba kilkuwarstwowa, to całkiem nowe rozwiązanie w dziedzinie farb, który jest średnio połyskliwym preparatem, którym można malować ściany, sufity, elementy drewniane i metalowe.  Chodź nie jest tak wytrzymała jak farba błyszcząca i satynowa na bazie oleju, tworząc całkiem nową powłokę. Ale ta farba jest najlepsza dla alergików na przykład astmatyków.

Emalia jest na bazie oleju doskonały do malowania przedmiotów drewnianych i metalowych w pomieszczeniach i na zewnątrz. Tradycyjnie stosowana na powierzchnie drewniane, takie jak wbudowane regały, parapety okienne i listwy przypodłogowe. Emalia jest bardzo odporna na ścierania i łatwo daje się czyścić do połysku. Dostępna jest jako środek szybkoschnący oraz jednowarstwowy, dlatego jest praktyczna w użyciu.

Farba satynowa jest średnio połyskująca i jest alternatywą dal emalii, przeznaczona jest do malowania przedmiotów drewnianych i metalowych w pomieszczeniach. Zyskuje na popularności z uwagi na to, że jest dostępna zarówno na bazie wody jak i oleju.

Można także kupić farby w sklepach specjalistycznych  takich jak: do malowania grzejników, do płytek, do podłóg, do metalu i do powierzchni melaminowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDobór farb.
Następny artykułNarzędzia do malowania