Przed zakupem tapety należy dobrze przemyśleć jaki rodzaj nam jest potrzebny. Na dzisiejszym rynku istnieje bardzo różnorodność tapet. Ich produkcja jest w różny sposób, dlatego dają one różne efekty. Dlatego kupując tapetę, musimy dobrze przemyśleć jaki efekt chcemy otrzymać, aby pasowało do całości wystroju.

Tapety można wyróżnić:

* tapety standardowe

* tapety drukowane z ręcznym nadrukiem

* tapety winylowe

* tapety fakturowane, wytłaczane

* tapety ze wzorami wytłaczanymi

* tapety z wiórów drzewnych

* tapety winylowa z wzorem wypukły

Standardowe rolki drukowane mają ok.  50 cm szerokości. Produkowane są w ogromnej ilości kolorów i wzorów, często z matowym wykończeniem.

Tapety drukowane mają standardowe wymiary, ale wzór jest drukowany ręcznie, co powoduje, że są droższe od tapet standardowych.

Tapety winylowe składają się z papierowego podłoża i zadrukowanej powłoki winylowej. Tapety te łatwo układa się nawet w narożnikach i łatwo się je zdziera, są bardzo trwałe i odporne na zadrapania. Mogą mieć połysk.

Tapety fakturowane są doskonałe do pokrywania niezbyt równych ścian, ponieważ  wypukły wzór maskuje drobne niedoskonałości. Nakłada się je tak samo, jak tapety standardowe, ale często wymagają dłuższego namaczania, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Tapety ze wzorami wytłaczanymi pierwszy raz zastosowana została w epoce wiktoriańskiej. Tworzy ją mieszanina bawełny i pulpy papierowej. Mokra masa przechodzi przez wałki pokryte wzorem, który jest odciskany na tapecie. Zdaje egzamin w pomieszczeniach, w których ściany są szczególnie narażone na zniszczenia, jak przedpokoje, ponieważ jest odporna na uderzenia. Jest bezbarwna, dlatego można ją pomalować tak, by pasowała do kolorystki wnętrza, może być również stosowana jako podłoże do tworzenia licznych efektów złamanych barw, ponieważ farba niekryjąca osiada w zagłębieniach i podkreśla wzór. Innym rodzajem tapety wytłaczanej jest tapeta wykonana z mieszaniny linoleum, jest ona wyjątkowo trwała.

Tapety z wiór drzewnych lubiana szczególnie przy odnawianiu, ponieważ małe wiórki drzewne doskonale maskują wiele wad nadając ścianom fakturę owsianki. Podczas jej usuwania należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ dobrze przywiera do tynku i w trakcie jej zdejmowania możemy odsłonić gołą ścianę, co będzie wymagało profesjonalnego nałożenia nowej warstwy tynku.

Tapeta winylowa z wzorem wypukłym jest to tapeta z wypukłym wzorem wykonanym w specjalnym procesie podgrzewania obszar nadrukowany unosi się dając trójwymiarowy efekt. Tapety te miały zwykle bardzo staromodne wzory, jednak ostatnio jest ich więcej i obejmują na przykład wzór płytek mozaikowych, imitacja metalu lub włókien naturalnych.