Jeżeli znudzi nas widok mebli kuchennych lub odziedziczyliśmy szafki, które nie są w naszym guście, możemy je przerobić różnymi elementami. Prostym sposobem na szybką zmianę wyglądu prostych, płaskich drzwiczek jest nałożenie na melaminową powierzchnię cienkiej warstwy drewnianego forniru.

 

Urok takiego wykończenia polega na tym, że drzwiczki będą wyglądały, jak z prawdziwego drewna. Dostępny jest szeroki asortyment różnorodnych fornirów, można zatem wybrać i kolor, i układ słojów, który będzie nam odpowiadał. Kilka warstw lakieru do malowania jachtów utwardzi fornir. Współczesny wygląd nadadzą chromowane gałki.

Materiały potrzebne do wykonania zadania:

* drewniany fornir

* klej kontaktowy

* benzyna lakowa

* lakier do malowania jachtów wodoodporny

* wkręty

* Gałki lub uchwyty do szafek.

1. Wyczyśćmy dokładnie wszystkie melaminowane drzwiczki usuwając wszelki tłuszcz i brud. Wygładźmy powierzchnię elastyczną kostką szlifierką.

2. Ułóżmy każde drzwiczki na arkuszu forniru licem zwróconym w stronę podłogi i ołówkiem odrysujmy ich kształt.

3. Utnijmy ostrożnie fornir wykorzystując do tego metalową linijkę o ostry nóż rzemieślniczy. Robiąc to należy obchodzić się z fornirem delikatnie ponieważ jest kruchy i łatwo rysuje się.

4. Rozprowadźmy cienką warstwę kleju kontaktowego na przód drzwiczek i tył odpowiadającego im kawałka forniru i poczekajmy aż podeschnie i stanie się lepki. Ostrożnie połóżmy fornir na drzwiczkach. Bardzo ważne jest jego dokładne ułożenie ponieważ klej natychmiast wiąże, dlatego bardzo trudno jest fornir przesunąć. Kiedy fornir jest już na swoim miejscu przykryjmy go szmatką, by się nie zarysował i połóżmy na nim równy stos książek.

5. Kiedy drzwiczki będą suche, utnijmy cienkie paski forniru, troszkę grubsze od boków drzwiczek. Posmarujmy zarówno boki drzwiczek jak i paski forniru klejem i przyklejmy pierwszy pasek na swoim miejscu. Nadmiar forniru odetnijmy ostrym nożem rzemieślniczym tworząc perfekcyjne wykończenie. Wytrzyjmy wszelkie pozostałości kleju szmatką nasączoną nie wielką ilością benzyny lakowej. W ten sposób pokryjmy pozostałe drzwiczki.

6. Przeszlifujmy fornir papierem ściernym do pracy na sucho i na mokro, by uzyskać idealnie gładkie wykończenie i przetnijmy odrobiną benzyny  lakierniczej. Czystym pędzlem nałóżmy cienką warstwę lakieru na całą powierzchnię drzwiczek łącznie z bokami. Pozostawmy do wyschnięcia, a następnie, zanim pokryjemy dwoma kolejnymi warstwami lakieru, zapewniającymi doskonale twarde wykończenie, przeszlifujmy fornir papierem ściernym do pracy na sucho i mokro.

7. Zaznaczmy położenie gałki lub uchwytu i wywierćmy otwory używając wiertła do drewna.

8. Przykręćmy gałki na swoim miejscu. Przymocujmy drzwiczki i dokręćmy zawiasy.