Ekspozycja butelek i zestawów ze szkła, może nadawać jadalni czy pomieszczeniu obok jadalni bardzo efektowny widok. Warto znaleźć kawałek miejsca dla takich właśnie dodatków upiększających pomieszczenie. 

Dostępnych jest bardzo wiele rodzajów stojaków na wino. W jadalni należy przechowywać tylko nie wielką ilość butelek, ponieważ powinno w niej być ciepło, co nie jest dobre dla win, a także dlatego, że na butelkach osiada się kurz. Atrakcyjnie może wyglądać mała ekspozycja kilkunastu butelek wsuniętych starannie pod szafką lub stolik, na dolnych półkach regału na książki lub w nieużywanym kominku.

Dobre wina należy przechowywać w miejscu o kontrolowanej temperaturze, na przykład piwnica. Inne alkohole, jak wódki i likiery również można ustawić w charakterze ekspozycji. Także i w tym przypadku zamiast szerokiego asortymentu radzimy wyeksponować kilka dobrze dobranych butelek. Dekoracyjne i atrakcyjne wyglądające czyste, szklane butelki z przezroczystą lub kolorową zawartością mogą tworzyć kompozycję, jeśli skierujemy na nie delikatne snop światła. Ozdobnie można również ustawić szklane karafki.

Innym sposobem na eksponowanie napoi i butelek jest barek na kółkach, który można swobodnie przesuwać z jednego miejsca na drugie miejsce. Jest to zwłaszcza wygodne, gdy serwujemy w pokoju dziennym drinki przed obiadem, a podczas obiadu w jadalni chcemy podawać likiery i zmienić kieliszki. Dostępnych jest wiele rodzajów barków na kółkach poczynających od klasycznych a skończywszy na metalowych i drewnianych. Najlepiej wybrać taki, który jest lekki i łatwy do manewru i aby pasował do reszty mebli.