Dom nowoczesny to połączenie innowacyjnych rozwiązań, minimalizmu i przyjemnej, domowej atmosfery. Taka synteza możliwa jest przy wykorzystaniu wiedzy i dużego wyczucia estetycznego. Co ciekawe, choć nowoczesny styl ma pewne charakterystyczne elementy, to nie oznacza, że wszystkie projektowane tak domy muszą być jednakowe czy łudząco do siebie podobne. Choć łączą je pewne cechy wspólne, domy nowoczesne mogą bardzo się od siebie różnić.

Projekty domów nowoczesnych – pierwsze działania

Pierwszym etapem projektowania nowoczesnego domu powinna być analiza otoczenia i kształtu działki oraz warunków zabudowy. Na tej podstawie można odpowiednio dopasować projekt i opracować go tak, by jego układ był maksymalnie funkcjonalny.

Bardzo ważne jest, by bryła budynku była prawidłowo wpasowana w teren. Dzięki temu uda się wydobyć i wykorzystać walory działki, na której ma stanąć dom i ukryć jej ewentualne mankamenty czy drobne wady. Własny dom to spełnienie marzeń wielu. Warto jednak przy tym pamiętać, by piękny i funkcjonalny dom znalazł się również w atrakcyjnym otoczeniu. Niestety, często nie ma się wpływu na to, jak wygląda otoczenie działki, a czasem nawet nie ma się wpływu na wygląd czy kształt samej działki.

W takiej sytuacji dobry projekt nowoczesnego domu może mieć ogromne znaczenie. Dobrze dopasowana bryła budynku, jak wspomniano wcześniej, ukryje to, co powinno się ukryć i wykorzysta to, co jest wartościowe na działce.

Bryła budynku

Skoro już o tym mowa, nowoczesne projekty domów to nie tylko prosta bryła. To również duże i przestronne „stodoły”, klasyczne budynki i domy wzniesione na planie litery L. To, który z nich zostanie zbudowany to w dużej mierze kwestia warunków zabudowy i decyzji klienta. Warto jednak w tym zakresie posłuchać doradców doświadczonego biura projektowego.

Ich wiedza i praktyka pozwolą uniknąć wielu błędów, które często popełnia się przy wznoszeniu domów, szczególnie gdy jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja. Klienci, inwestorzy bardzo często mają swoje pomysły i wymarzone rozwiązania. Niestety, nie zawsze są one funkcjonalne i mają zastosowanie praktyczne.

Bryła budynku to nie tylko jej kształt czy gabaryty. To również kształt dachu, kształt i proporcje okien i drzwi. Wszystkie te elementy wpływają nie tylko na sam dom, ale również na postrzeganie działki w całości. Warto pomyśleć o specyficznych elementach działki, jej charakterystycznych cechach i dopasować do nich projekt domów. Takie rozwiązanie sprawi, że dom i jego otoczenie staną się spójną całością, która harmonizuje ze sobą.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych – rozwiązania technologiczne

Rozwiązania technologiczne, które uzupełniają nowoczesne projekty domów również nie są bez znaczenia. Można śmiało stwierdzić, że dobry projekt, w którym te rozwiązania technologiczne zostaną starannie dobrane, nie tylko szybko się zwróci, ale będzie procentował przez cały okres korzystania z budynku.

Dzięki nim możliwe jest wdrożenie dużych ułatwień już na etapie budowy, a ułatwienia te wiążą się często z niższymi kosztami wzniesienia budynku. Druga kwestia to późniejsze użytkowanie takiego budynku.

Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań (inteligentny dom, automatyka do bram i rolet itp.) z domu korzysta się znacznie przyjemniej, a wszystkie zastosowane koncepty służą domownikom. Wielokrotnie można się spotkać z powiedzeniem, że pierwszy dom wznosi się dla wroga. Jeżeli plan jest dobrze przemyślany, to wcale nie musi tak być. Ten pierwszy dom może być wzniesiony od razu dla siebie, bo zamiast utrudnień, będzie bogaty w ułatwienia.

Technologia to również oszczędności i znacznie niższe koszty stałe użytkowania domu. To kolejny argument, dla którego warto się nad tym tematem pochylić.

Jak widać, projekty domów nowoczesnych to bogactwo form, rozwiązań i możliwości. Warto przedyskutować swoje wizje z biurem projektowym i posłuchać rad doświadczonych specjalistów. Wtedy z pewnością dom spełni wszystkie marzenia inwestorów.

undefined