Każdy z nas posiada w domu jakieś przedmioty, których na co dzień nie używa, a które są mu niezbędne. Na przykład latem nie korzystamy z garderoby zimowej, a zimą z letniej. Nie każdego dnia potrzebujemy też takich sprzętów, jak drabina, suszarka na pranie, narzędzia hydrauliczne. Tego rodzaju przedmioty pragniemy zatem gdzieś schować, gdyż by nam nie zawadzały. Możemy wykorzystać w tym celu komórkę, pawlacz lub też obszerną szafę ścienną.
Rzecz jasna, szafa ścienna może też służyć do przechowywania tego, co jest nam potrzebne znacznie częściej, jak bielizna, nasze ulubione jeansy czy torba na zakupy. Im więcej miejsca zajmuje taki mebel, tym więcej rzeczy możemy w nim upchać.

Na ogół szafy ścienne robi się na wymiar, tak aby sięgały do jednej ściany do drugiej i od podłogi do sufitu. Wygląda to bardzo ładnie, zapobiega zbieraniu się kurzu w szparach, a także pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, jaką dysponujemy. W szafach ściennych czasami znajdują się drzwi na zawiasach, znacznie częściej jednak mamy do czynienia z drzwiami przesuwnymi. Okazują się one znacznie bardziej praktyczne, gdyż, aby otworzyć szafę ścienną z drzwiami przesuwnymi, nie potrzeba martwić się o miejsce na odchylone skrzydło drzwi.

Najczęściej szafy ścienne znajdują się w sypialni, zdarza się też jednak, ze umieszczamy je w korytarzy czy komórce. Czasami też podobne meble stoją w salonie, z braku lepszego miejsca na nie.