Przykrycie wykładziną całych schodów najlepiej pozostawić zawodowcom, gdyż w przypadku nieprawidłowego wykończenia, może stanowić wielkie niebezpieczeństwo dla osób z nich korzystających.

Jeżeli mamy prosto biegnące schody, możemy ostatecznie ułożyć luźno pasek wykładziny z wykończonymi brzegami i przytrzymać go na miejscu dekoracyjny prętami schodowymi. Zastosowanie tej metody zapewnia szczególnie atrakcyjny wygląd w posiadłościach stylowych, gdyż z każdej strony pozostaje widoczny kawałek stopni. Pręty schodowe mogą mieć rozmaite wykończenia, co pozwoli nam dobrać takie, które będzie lepiej pasowało do naszego wnętrza, włączając w to drewno oraz powlekany mosiądzem lub chromem metal.

Narzędzia i materiały do pokrywania wykładziną schodów:

* elastyczny przymiar i sznurek

* wykładzina dywanowa

* podkład

* ostry nóż rzemieślniczy

* gwoździe tapicerskie

* młotek

* wiertarka

* wkrętarka

* wkręty

* uchwyty prętów schodowych

* pręty schodowe z dowolnym wykończeniem.

1. Wykorzystajmy elastyczną taśmę mierniczą lub kawałek sznurka do zmierzenia wymaganej długości wykładziny, pozostawiając około 30 cm nadmiaru do podwinięcia.

2. Utnijmy kawałki podkładu o szerokości nieco mniejszej niż nasza wykładzina i przybijmy do schodó gwoździami tapicerskimi.

3. Układanie wykładziny rozpoczynamy do przybicia jej z tyłu drugiego od góry stopnia , bo zwykle pierwszy stopień przykryty jest wykładziną górnego poziomu. Wygładźmy wykładzinę na krawędzi stopnia i zakotwiczmy w miejscu przytwierdzającym do uchwytów pręt. Kontynuujmy tę samą metodą drogę w dół schodów, podwijając naddatek na dole i przybijając go. Aby zmniejszyć zużycie, możemy regulować ułożenie wykładziny   przesuwając ją raz w roku w górę lub w dół stopnia,

4. Użyjmy wiertarki oraz wkrętaka do przymocowania uchwytów prętów schodowych poza zewnętrznymi krawędziami wykładziny.