Dziecko małe nie doceni tak naprawdę pięknych drogich mebli, ani dywanu puszystego. Lecz najbardziej będzie zachwycone, jeżeli mu stworzymy bajkowy pokój.

Dzieci małe mają większe poczucie wyobraźni niż sobie to wyobrażamy. Dlatego pokój najlepiej urządzić razem z dzieckiem. Dziecko powinno wybrać kolor ścian, kolor tkanin, czy kolor zasłon i drobne dodatki, które mogą mu się przydać w pokoju. A resztą musisz się to ty zająć, czyli kupnem bezpiecznych, stylowych mebli i dostosowanych do twoich finansów na te elementy. Koszt takiego pokoju może wynieś nawet więcej niż dorosłego sypialnia. Dodatki do pokoi dziecka zwłaszcza z postaciami Disneya są bardzo drogie.

 Podłoga powinna być łatwa w oczyszczaniu i co najważniejsze ciepła. Jeżeli chcemy kupić wykładzinę to najlepiej z krótkim włosiem, ponieważ lepiej się odkurza, a każdy z nas wie, że dzieci często śmiecą. Podłoga najlepsza byłaby podgrzewana, ale to już droższy element remontu, czy wyposażenia od podstaw.

 Meble najlepiej kupić takie, które da się w jakiś sposób przemalować, odnowić, lub nakleić inny motyw jeżeli dziecku się znudzi dany. Meble powinny nie zajmować dużo miejsca i powinny być funkcjonalne, czyli coś na ubrania wiszące i składające , na skarpety i bieliznę a do tego biurko i może jakąś skrzynie na zabawki. Reszta miejsca powinna być przeznaczona na miejsce do zabawy, zabawki i łóżko.

 Oświetlenie główne powinno być rozświetlające całe wnętrze. A dodatkowo na biurku powinna być lampka, gdy dziecko chce porysować czy popisać lub polepić coś z plasteliny. Fajnym pomysłem dla dzieci jest także kinkiet nad łóżkiem, który może włączyć kiedy tylko chce w nocy i ozdoby świecące nocą, które rozjaśnią w ciemności pokój.

 Dzieci bardzo lubią schowki, dlatego w pokoju powinno być ich jak najwięcej. Najlepsze są to pojemniki na zabawki, dzięki którym może uporządkować swoje zabawki.