Pokój  dzienny to miejsce wypoczynku, gdzie spotyka się rodzina i inni znajomi. Najlepiej w takim pomieszczeniu przygotować miejsce na spotkania w jakimś kąciku, aby nie blokować przejścia. 

Jeżeli nie mamy tyle szczęścia, by dysponować własnym kątem lub prywatną przestrzenią, w której możemy się samotnie zamknąć, głównym miejscem relaksu w ciągu dnia będzie pokój dzienny.Pokój dzienny jest jednak przestrzenią dzieloną z innymi, często miejscem ogólnodostępnym, gdzie podejmujemy się od czasu do czasu gości i przyjaciół. Jest to również pokój rodzinny,m w którym odpoczywa się i spędza wolny czas zarówno w grupie, jak i pojedynczo.

Ponieważ pokój dzienny jest przestrzenią dzieloną z innymi, staję się centrum życia rodzinnego i miejscem, w którym wykonuje się równocześnie wiele różnych czynności. Dzieci mogą grać w gry lub oglądać telewizję,a dorośli w tym czasie czytać lub słychać muzyki. Tak jak pokój dzienny przystosowuje się do codziennego życia rodzinnego, tak musi też nadążyć za zmianami pór dnia stając się miejscem wypoczynku dziennego i wieczornego, a także zmiany pory letniej na zimową.

W ciągu dnia pokój powinien być jasnym pomieszczeniem, oświetlony naturalnym światłem słonecznym, w którym przebywa się z przyjemnością. Wieczorem zaś pokój powinien być bardziej przytulny i bezpieczny. Wtedy powinniśmy użyć odpowiedniego światła, które powinno być odpowiednio natężone i skierowane na miejsce gdzie spędzamy czas, ale nie prosto w oczy. Latem pokój powinien przyciągać chłodem i świeżością, natomiast w zimie przeobrazić się w wygodne miejsce, gdzie dobrze się skryć przed chłodem. Dlatego dobrze jest rozplanować pomyślnie umeblowanie, by pokój mógł spełniać różnorodnym wymaganiom na różne pory roku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEfektowna sypialnia
Następny artykułUszczelnianie drzwi i okien