Pokój dziecinny powinien być wyjątkowy i spełniać liczne wymagania między innymi takie jak: duża wolna przestrzeń na podłodze do zabawy, ruchome półki, wbudowane blaty do nauki i majsterkowania, bardzo dobre oświetlenie, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie, solidne łóżka a jeżeli mieszka w pokoju więcej niż jedno dziecko najlepsze łóżka piętrowe lub wysuwane szufladowo.

Łóżeczka dla małych dzieci powinny być stabilne, lekkie, twarde i łatwe do mycia materace, najlepsze będą z bloków pianki. Płyta, która jest zrobiona z przeplatanych listew stanowi dobrą i przewiewną podstawę łóżka, a ze względu na lekkość bardzo dobre są na łóżka piętrowe. Już dla małego bobasa można kupić łóżeczko z opuszczanymi bokami, ponieważ kiedy będzie większe dół pozostaje a boki zostaną schowane. Czasem warto pomyśleć nad łóżkiem piętrowym dla jednego dziecka, ponieważ za parę lat możemy zdecydować się na następne a do tego dzieci małe często lubią zapraszać koleżanki na noc do domu. Na łóżka dla małych dzieci najlepsze są prześcieradła na gumce, ponieważ dziecko często zwija prześcieradło i rano znajduje się na podłodze zamiast na łóżku. Dla dziecka kołdra i poduszka powinna być z takiego tworzywa, aby nie uczulała. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupić kołdry wypełnione poliestrowym włóknem, które nie uczula i można prać. Wybierając dzieciom kolor pościeli warto nie kupować wzorzystych i nie za dużo deseni z kreskówek, ponieważ niektóre dzieci nie lubią po prostu takich postaci na pościeli. Kiedy dziecko jest większe radzę, dziecko zabrać ze sobą na zakupy pościelowe.

Pomysły na urządzenie pokoju dziecięcego

Ściany w pokoju dziecinnym powinny być pomalowane farbą nadającą się do mycia, ponieważ wiele małych dzieci lubi malować po ścianach. Chodź dekoracja na ścianie z plakatów z postaciami z kreskówek także jest łatwa w wymianie.

Podłoga w takim pokoju powinna być wytrzymała na wszelkie uszkodzenia i gładka a także ciepła. W pokoju takim polecamy deski lakierowane i wykładziny dywanowe. Zaś dla nastolatków polecam wykładziny z juty lub korka, które są szorstkie czasem ale wytrzymałe.

Pokój dziecięcy

Przestrzeń jest ważna w każdym wieku czy dla niemowlaka czy dla nastolatka. Kojec dla niemowląt, miejsce do zabawy, do przyjmowania gości , miejsce pracy dla dzieci w wieku szkolnym to wszystko powinno mieć swoje miejsce. Polecam stabilny stół do zabawy, nauki czy dla gości a do tego składane krzesełka, które można schować w kącie a potem tylko rozłożyć. W pokoju takim powinno znajdować się dużo pojemników na zabawki czy klocki, aby dziecko od dziecka uczyło się odkładać na swoje miejsce zabawki. Gniazdka w takim pokoju, powinny być zabezpieczone odpowiednio lecz ich nie unikać, ponieważ dzieci lubią mieć puszczaną muzykę, oglądać tv itp. a do tego potrzebne są kontakty.

Ładny pomysł na pokój dziecięcy

Miejsca, które powinny być zabezpieczone i o których warto pamiętać:

* wystające grzejniki od centralnego, powinny być obudowane

* w pokoju dziecinnym nie powinno się palić w kominku, jeżeli się znajduje

* w pokoju dla niemowląt należy zainstalować lampy ścienne

* w nisko umieszczanych oknach, montować grubsze szyby i zabezpieczać je

* unikać materiałów łatwopalnych

* kupować meble trwałe i solidne i zakończone zaokrągleniami

* jeżeli mamy łóżko piętrowe, to górne powinno być zabezpieczone drabinką

* powierzchnie lakierowane, powinny być zmywalne i pokryte farbą bez ołowiu

* dostęp do schodów, blokować bramkami lub barierkami.