Każdy z nas często zastanawia się z jakiego produktu wybrać podłogę czy z drewna czy z paneli. Każdy produkt tak naprawdę ma swoje wady i zalety, raz mniejsze drugi raz większe, wszystko zależy od zagospodarowania ich w przestrzeni. 

Podłogi drewniane

Podłogi drewniane są teraz bardzo w modzie, ponieważ jest to produkt naturalny, ciepły i co najważniejsze bardzo dobry dla alergików, ponieważ nie uczula. Z biegiem lat się starzeje razem z nami i wygląda bardzo pięknie przez długi czas. Drewno pasuje do każdego wnętrza jest po prostu uniwersalne. Ale niestety drewno ma swoje też wady, ponieważ bardzo szybko reaguje na zmiany temperatury i wilgoci. Drewniane podłogi pod wpływem warunków można powiedzieć atmosferycznych zmienia się, ono po prostu pracuje cały czas. Zmienia na przykład barwę pod wpływem dużych promieni słonecznych lub podczas wilgoci może pęcznieć i próchnieć. Dlatego takie podłogi potrzebują dużo specjalnej ochrony zwłaszcza w okresie grzewczym, do tego bardzo łatwo taką podłogę zarysować czy zaplamić. A układając je na pewno będziemy musieć skorzystać z pomocy fachowca, zwłaszcza gdy będziemy kupować parkiet z klepek tradycyjnych.

Drewniane podłogi

Podłogę drewnianą zawsze, można zmienić po przez ułożenie następnej warstwy nawet na dane drewno, aby było mniej pracy zbędnej. Można także rozebrać podłogę i zrobić mozaikę z kupionych klepek i już będących na podłodze. W sklepie podłogi drewniane możemy kupić w różnych odcieniach a nawet takie surowe, aby samemu nadać koloru i odcienia.

Bardzo ostatnio modnym drewnem też jest drewno egzotyczne, które racja kosztuje dość dużo ale jest piękne i bardzo trwałe. Takimi gatunkami egzotycznymi są: padouk, iroko, badi, talia, marbau. Są to tworzywa bardzo trwałe i odporne na wilgoć i mają piękne odcienie słojów. Takie podłogi przypominają nam egzotyczne kraje. Bardzo dobre to tworzywo jest na hole, czy schody tam gdzie dużo się chodzi.

Podłogi z paneli

Panele podłogowe

Jednak gdy chcemy w domu mieć ogrzewanie podłogowe i dostęp do instalacji elektrycznych czy sanitarnych lub kanalizacyjnych lepiej jest w domu mieć zamontowane panele. Panele są to podłogi inaczej mówiąc pływające czyli nie są przytwierdzane do powierzchni podłoża. Gotowe płyty można ułożyć z łatwością samemu lub skontaktować się z fachowcem jeżeli nie mamy czasu. Panele podłogowe można łączyć klejem lub bez kleju w zależności jakie zakupimy panele. Po ułożeniu ich po 24 godzin możemy już układać na nich meble. Panele mają także minusy, ponieważ gdy się zniszczą niestety nie da się ich już naprawić. Trzeba zerwać i ułożyć nowe. Ale z drugiej strony są bardziej odporne na ścieranie czy uszkodzenia niż podłoga drewniana. Aby wyciszyć stukot chodzenia po panelach najlepiej pod nie dać dobrą izolację akustyczną. Panele z drewna jak i z jego imitacji pięknie komponują z posadzkami kamiennymi i ceramicznymi.

Podłogi Pamiętajmy przy wyborze podłogi z drewna czy z paneli, aby przemyśleć wszystkie zarzuty za i przeciw a także koszty, które czasem są bardzo ważnym elementem remontu.