Do podłóg twardych zaliczamy drewno, kamień, płytki. Są to bardziej wytrzymałe tworzywa i z nich podłogi są na dłuższy czas użytkowania, ale niestety są one dużo droższe niż podłogi miękkie. 

Na podłogi stosuje się różne rodzaje drewna. Najdroższe są drewna twarde jak dąb, jasion, orzech, wiąz i klon. Tańsze miękkie gatunki drewna, takie jak sosna, często są bejcowane lub malowane, ponieważ nie mają tak intensywnego koloru jak twarde drewno. Drewno w swej naturalnej formie można układać w jodełkę, można tworzyć parkiet lub być w postaci naprzemiennej układanych desek, by wzór tworzyło samo drewno. Drewno można powiedzieć, że ciągle żyje i przed ułożeniem należy je doskonale obrobić oraz wysuszyć. Centralne ogrzewanie może spowodować nadmierne wysuszenie drewna i jego kurczenie, natomiast zalanie wodą, na przykład na skutek regularnego wycieku z rury wodociągowej spowoduje wybrzuszenie. Nową podłogę drewnianą przed położeniem należy pozostawić, na co najmniej 48 godzin, by się przystosowała do warunków panujących w pomieszczeniu. Drewno jest stosunkowo łatwe do czyszczenia, można je po prostu zamieść szczotką lub zmyć wilgotną szmatką bądź mopem. W zależności od wykończenia może wymagać pastowania mniej więcej raz na miesiąc i lakierowania, cyklinowania oraz przekładania co dziesięć lat w zależności od tego, gdzie jest jest ułożone oraz stopnia zużycia.

Następnym typem podłóg twardych jest kamień, ma dużo zalet ponieważ jest niezniszczalny i idealny do kuchni. Jego wadą zaś jest bezwzględność dla przedmiotów, które upadają na nią. Kamień może dawać nam chłód ale za to w lecie ulgę. Ale pod kamień zawsze można zamontować ogrzewanie podłogowe, które w zimie włączymy a w lecie wyłączymy. Z uwagi na cenę kamienia, najlepiej aby układał go ktoś kto na tym się zna.

Płytki mają bardzo dużo zaś różnorodnych wzorów, z  których wiele udaje kamień lub marmur. Glazurowane podłogi płytki ceramiczne może ułożyć każdy wykwalifikowany majsterkowicz ale także zwykły człowiek, są one tańsze od kamienia a też wytrzymałe. Na podłogi należy układać płytki specjalnie przeznaczone do tego celu, gdyż te, które służą do wykładania ścian lub powierzchni roboczych nie są dostatecznie grube i solidne w związku z tym mogą się czasem łamać na skutek chodzenia zwłaszcza w butach na obcasach. Połyskująca powierzchnia płytek ceramicznych sprawia, że  są bardzo łatwe do czyszczenia, jednak mają tendencję do pękania czasem i odpryskiwania, gdy upadnie na nie bardzo ciężki przedmiot.