Decydując się na wybór podłogi do każdego z pomieszczeń należy wziąć pod uwagę stopień zużycia, jakiemu będzie ulegała i dostosować do niego  rodzaj wykładziny. Podłogi miękkie to wykładziny podłogowe i chodniki.

Wykładziny dywanowe są najwygodniejszym i najbardziej luksusowym pokryciem podłóg. To najlepsze jakościowo mają dużą zawartość wełny, ponieważ wełna nie przejmuje brudu, jest miękka i ma długą żywotność. Natomiast włókna syntetyczne dobrze się farbują  i można je tak wykończyć, by były odporne na plamy. łączy się je zwykle z wełną, co powoduje, że otrzymuje się wykładzinę dywanową, która się nie przeciera i jest doskonała do pomieszczeń, w których może być narażona na nadmierne zużycie. Popularne rodzaje wykładzin dywanowych to wykładziny z wierzchem ze skręconego włókna. Wierzch ze skręconego włókna jest bardziej gęsty i lepiej się nadaje do miejsc, gdzie będzie bardziej narażony na przetarcie, podczas gdy wierzch welwetowym jest bardziej miękki stąd doskonale nadaje się do sypialni.

Włókno kokosowe, sizal i juta w ciągu ostatnich lat bardzo popularne stałe się, ponieważ  są naturalnym pokryciem podłogi. Naturalne maty wykonane z włókna kokosowego, sizalu i juty można układać, jak dywan lub stosować w formie powiązanych kwadratów bądź chodników w holach i na klatkach schodowych, a także jako główną ozdobę drewnianej lub kamiennej podłogi. Większość pokryć z włókien naturalnych ma podłoże z gumy lateksowej i wymaga specjalnego przymocowania. Niektóre łączą w sobie wytrzymałość włókna naturalnego z miękkością wełnianego dywanu na podłożu z juty.  Istnieją również tkane w specjalny sposób pokrycia papierowe, które są twarde i wytrzymałe ze względu na ścisły splot. Pochodzą z materiałów powtórnie przetworzonych, dlatego są zdrowe dla środowiska. Ponieważ materiał w nich wykorzystany jest suchy, nie zaleca się stosować takich pokryć w pobliżu kominków, z których może wpaść iskra i spowodować pożar lub w pobliżu zlewów, gdzie może je zniszczyć pryskająca woda.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWykładzina dywanowa
Następny artykułPodłogi twarde