Na miejsca takie jak przedpokoje czy korytarze, prawie nikt z nas nie zwraca uwagi a przecież są ważnym także elementem domu i to nie dlatego, że łączą różne części domu, ale również z tego powodu, że przyjemniej się przez nie przechodzi, gdy sa one bardziej atrakcyjne i uzupełnionymi zbędnymi przedmiotami.

Klatki schodowe, hole, podesty łączą pokoje i różne piętra w domu są często ciemne, wąski i trudne do wykorzystania. Jeżeli korytarz mamy długi warto go podzielić na przykład na trzy części tworząc hol wejściowy, część wewnętrzną i jego koniec, tak aby w każdym z nich był punkt zwracający uwagę.

Przestrzeń przy drzwiach wejściowych jest miejscem zazwyczaj dość ruchliwym. W tym miejscu wieszamy ubrania, ściągamy buty itp. To także bariera światła zewnętrznego z domowym. Aby hol ten spełniał wszystkie podstawowe kryteria powinniśmy stworzyć przestrzeń, która jest spokojna i dobrze zorganizowana. W takim miejscu powinno być miejsce aby usiąść i spokojnie zdjąć buty czy ubranie, ale także aby było gdzie schować te akcesoria. Przestrzeń powinna być jasna i zapraszająca a nie zniechęcająca i pełna bałaganu.

Schody z przejściem

Pierwszym elementem przy wejściu do domu stanowi mata futrzana, która czasem znajduje się w wewnątrz domu a czasem na zewnątrz. Podłoga powinna być pokryta czymś takim, co łatwo jest pościerać. Najlepszym materiałem jest kamień lub płytki ceramiczne. Podłoga także powinna być w tym miejscu wytrzymała i trochę antypoślizgowa. Można także na hole wyłożyć na płytki dodatkowo chodniki, ale są one trudne w utrzymaniu czystości ale za to ciepłe.

Korytarze i przedpokoje znajdują się w centrum domu ale są to już miejsca mniej ruchliwe. Więc warto umieścić w kącie gdzieś jakiś stolik z krzesłem wraz z telefonem i książką telefoniczną czy notesem z numerami kontaktowymi, można także umieścić na nim lampkę w razie potrzeby w nocy czegoś zapisać. Ale gdy nie ma miejsca na stolik to wystarczy w rogu zamontować małą półkę na ścianę i problem z głowy. W takich korytarzach czasem warto także umieścić komodę jeżeli mamy miejsce na jakieś drobiazgi, które nam się poniewierają po domu.

Korytarz

Klatki schodowe najczęściej łączą pomieszczenia i piętra. Schody powinny być dobrze oświetlone i mieć konstrukcję zapewniającą bezpieczeństwo przed upadkiem. Najczęściej montuje się balustrady i antypoślizgowe schody lub wykładziny a dla bezpieczeństwa dziecka, aby nie schodziło samo po schodach umiejscowienie bramki u samej góry schodów otwieranej na zatrzask.