Dzisiaj nie wiele domów ma oddzielne jadalnie zazwyczaj jadalnia jest miejscem w kuchni lub w pokoju dziennym. Dlatego wygląd wnętrza tego pomieszczenia też jest bardzo ważne. Należy starannie zaplanować obie strefy, by do siebie pasowały. 

Zazwyczaj jadalnie łączymy z kuchnią, ponieważ znajduje się jedzenie najbliżej nas. Zaletą osobnej jadalnie jednak jest to, że można ją wcześniej nakryć a po posiłku zamknąć drzwi i posprzątać później. Ale z drugiej strony nie ma w nim urządzeń i porcelany do podawania posiłku i trzeba gonić tu i z powrotem po wszystko. Współczesna jadalnia jest na ogół częścią przestrzeni mieszkalnej zbudowanej na otwartym planie lub przylega do kuchni. W obu przypadkach ogrywać dużą rolę będzie oświetlenie i nastrój. Inny nastrój będzie podczas jedzenia śniadania, oglądania telewizji czy podczas kolacji z przyjaciółmi. Duży wpływ będzie miał także stół, który powinien być ustawiony tak, aby pasował do wszystkiego i wszyscy się zmieścili. W oddzielnej strefie przygotowanie żywności a jego spożywania także pomoże ułożenie innej wykładziny podłogowej. W kuchni podłoga powinna być wytrzymała i praktyczna na przykład z płytek z kamienia lub terakoty, natomiast w jadalni może to być coś cieplejszego na przykład polerowany wapień przykryty dywanem bądź kilimem.

Elegancka jadalnia

Przestrzeń w jadalni powinna być dość komfortowa, aby każda osoba z rodziny mogła wygodnie usiąść i zjeść dane danie. Najlepszym do tego rozwiązaniem są stoły okrągłe, które można powiększyć przez dodanie segmentów. Prostszą metodą będzie jednak zamocowanie na blacie jeszcze jednego małe stoliczka z płyty MDF lub wirowej i zakrycie go obrusem. Płyta taka może mieć zawiasy, dzięki którym będzie można łatwo złożyć ja w połowę.

Miejsce do siedzenia przy stole też jest bardzo ważnym elementem. Krzesła w jadalni powinny mieć oparcia zapewniające gościom czy nam samym oparcie pod plecy. Jeżeli są drewniane lub metalowe ważna jest poduszka. Można je nakryć również pokrowcami, pasującymi do całego wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest także umieścić ławeczkę do stołu. Dzieci uwielbiają na takich ławeczkach siedzieć.

Nowoczesna jadalnia

Odpowiedni kolor ścian w takim pomieszczeniu też jest ważnym elementem. Ale trzeba wziąść pod uwagę także tło naświetlenia i nasłonecznienia naturalnego. Od tego zależy czy wybrać kolory jasne do jadalni czy ciemne. Jeżeli kuchnię mamy połączoną  z jadalnią to powinna ona być ciut odróżniająca się na przykład kuchnia jaśniejsza a jadalnie trochę  ciemniejsza.

W jadalni tak jak w innych pomieszczeniach staramy się utrzymać ten sam styl umeblowania. Jeżeli kuchnia jest w stylu futarystycznym ze szkłem , strefa jadalni powinna mieć elementy podobne.