W sypialni jak w każdym innym pomieszczeniu w domu ważne jest odpowiednie oświetlenie. Światło w sypialni powinno tworzyć przytulną atmosferę i harmonizować z resztą wyposażenia. 

Najlepszą metodą na właściwe natężenie światła jest zastosowanie ściemniacza regulującego intensywność naświetlenia. Powinniśmy unikać światła, które nam przeszkadza bo jest zbyt ostre lub zbyt ciemne. Używanie lamp wiszących tracimy efektowność światła w pokoju, ponieważ rzucają one spłaszczone kontrastowe cienie. Najlepszym rozwiązaniem będą kinkiety przy montowane przy łóżku i skierowane na ścianę. Zbyt duże światło może bardzo podrażniać nam wzrok. Montując lampy w pokojach sypialnych powinniśmy pamiętać, że często jesteśmy w pozycji leżącej i tak musimy umiejscowić lampy, aby światło nam nie przeszkadzało.

Lampy w sypialni

Lampka nocna jest ważnym elementem w sypialni ale czasem i kłopotem. Osoby, które lubią czytać w nocy różnego rodzaju książki i to nie w  jednej pozycji tylko w kilku nie powinny używać lampek nocnych , ponieważ zmieniając pozycję leżenie czy siedzenia może książka znaleźć się w cieniu a nie w świetle. Lampka przy łóżku powinna być łatwa w włączaniu i wyłączaniu a także w rozjaśnianiu i przyciemnianiu światła, zawsze pod ręką. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy lampka wolno stojąca do której można kupić dodatkowo abażur, który może przyciemnić światło. Dla osób, które lubią czytać a jednak nie są same w sypialni i nie chcą nikomu przeszkadzać w spaniu świtałem, to polecam tzw. grzybki przypinane do książek.

Oświetlona sypialnia

Sypialnie powinna być miejscem intymności, czyli powinna być dobrze osłonięta podczas spania, zwłaszcza w mieszkaniach skierowanych na ulicę.  Dobrym pomysłem jest także zamontować w sypialni żaluzji, które w dzień można także opuścić i regulować samemu natężenie światła. W dzisiejszych czasach okna sypialniane tak samo jak inne zdobimy na różne sposoby. Zaczynając od ciężkich i grubych zasłon, po marszczone drapowane firanki i rolety lub małe zasłonki przepuszczające światło.

Jak oświetlić sypialnię

Biurka w pokojach sypialnianych powinny być ustawiane zawsze pod oknem ze względu na naturalne światło. Jeżeli w takich pokojach mamy żaluzję zamontowane to powinny być one dobrze zaciągane w dzień, aby jak najwięcej światła zewnątrz napływało do pomieszczenia. Często pokój sypialny dzielimy do jakiegoś czasu z dzieckiem. Jeżeli dziecko nie chce samo spać bo się boi i śpi z nami to ważne jest, aby sypialnie także oświetlić tak, aby dziecko mogło samo także skorzystać z możliwości zaświecenia światła sobie samemu.

Każdy z nas w sypialni będzie miał różne oświetlenie ze względu na to, że ludzie lubią różne natężenia światła i nastroje.