Przejścia między pomieszczeniami i przedpokojem najlepiej oświetlać lampami do ścian i sufitów, ponieważ dzięki temu nie ograniczamy powierzchni podłogi. Klosze kierujące światło ku górze na biały sufit dadzą światło o podwojonej sile natężenia. Można także wykorzystać dekoracyjne klosze będące zdobić długi sufit i wzbudzać zainteresowanie. 

Kiedy podejmujemy gości lub urządzamy przyjęcie, przedsionek przedpokoju jest pierwszym miejsce, które oglądają przybysze i od niego zależy pierwsze wrażenie, jakie zrobi na nich nasz dom, dlatego powinien być ciepły i zachęcający. Z tego powodu należy go odpowiednio oświetlić pamiętając jednak, by nie był za jasny.

Oświetlenie korytarzy jest ważne, ponieważ rzadko, albo w ogóle nie dochodzi do nich światło dzienne. We współczesnych domach można umieścić na suficie duże oprawy kasetonowe wyglądające jak świetliki. Po włączeniu dają jasne ale rozproszone światło na dość dużym obszarze, tworząc wrażenie, że na górze znajduje się okno. Po zainstalowaniu ściemniacza można tak ustawić natężenie oświetlenia, że w ciągu dnia będzie zbliżone do światła dziennego natomiast wieczorem będzie dawało subtelny blask.

Bardzo modne ostatnio są światła wbudowane. Najczęściej stosuje się przy oświetleniu korytarzy w starszych domach. Zamontowane jest wtedy w wąskiej oprawie w kształcie rurki ze gzymsem lub w wnęce na listwę do obrazów, by kierowały światło do góry i rzucała cienie na dekoracyjne brzegi tynków.

Innym sposobem oświetlenia przejść jest zainstalowanie kinkietów. W długim korytarzu będziemy potrzebowali lamp mocowanych do ściany, by tworzyły nastrój w połączeniu ze światłem sufitowym zapewniającym oświetlenie podłogi i niższych partii pomieszczenia. Można również kupić oprawy ścienne w kształcie pochodni, a także proste półkuliste plafony, które można pomalować na kolor harmonizujący z barwą ściany w przedpokoju. w domu stylu wiejskiego, można powiesić wysoko na ścianie faliste płytki dachowe z terakoty, jak te, które można spotkać we włoskich rezydencjach, spodnią częścią ustawioną w kierunku mieszkania.