Rodzaj oświetlenie i jego aranżacja oświetlenia miejsca pracy i zabawy jest bardzo ważna. Strefy, w których się pracuje powinny być jasne i przestronne, które będą nam sprzyjać w koncentracji, natomiast w pokoju dziecka najważniejsze jest bezpieczeństwo.Oświetlenie miejsca pracy powinno być dobre, dlatego ekran komputera powinien być ustawiony w pobliżu okna i naturalnego światła pod takim kątem, aby uniknąć oślepiania, co jest szkodliwe dla oczu a także może nam utrudniać widoczność na ekranie. Poziom naświetlenia w pokoju powinien być taki sam jak natężenie światła monitora. Ważnym elementem jest regularne oświetlenie miejsca pracy, uzupełniając świtało podczas ściemniania się na zewnątrz. Typowa lampa lub abażur nie jest wystarczającym oświetleniem podczas pracy. Najlepsze będą lampy punktowe lub kierunkowe oświetlające całe miejsce pracy.

Oświetlenie w biurze

W miejscu służącym do zabawy najlepiej zapewnić światło główne o dużym natężeniu światła, dzięki czemu w dolnej części pomieszczenia będzie jak najmniej kabli i przewodów. Na gniazdka ścienne nałożyć najlepiej nakładki zabezpieczające, aby dziecko nie wkładało paluszków, a oprawy oświetleniowe wyposażyć w bezpieczne wtyczki, które mają częściowo przykryte bolce. Unikać najlepiej małych szklanych lampek, ponieważ dziecko może rozbić i się skaleczyć. Najlepiej kupować dzieciom specjalne lampki przeznaczone dla nich. Lampki takie nie są tylko po to, aby oświetlały miejsce zabawy ale także elementem całej aranżacji. Jeżeli dziecko często się bawi na podłodze to oświetlenie punktowe skierowane z góry na miejsce zabawy. Jeżeli pokój taki jest miejscem nauki dla innego dziecka także, można zamontować przy biurku oświetlenie dodatkowe. światło to powinno być skierowane na kartkę papieru, aby dziecko widziało dobrze co pisze.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Korzystanie z świtała dziennego jest bardzo ważnym elementem, dlatego w miejscu pracy powinniśmy zamontować żaluzje lub rolety, ponieważ można ją przysłonić okno, jeżeli promienie słońca są zbyt mocne podczas pracy a zaś w pochmurne dni można ją zrolować lub podciągnąć do góry. W pokoju dla dzieci najlepiej wybrać zwykłe firany i zasłony. Jeżeli dziecko ma jakiejś hobby czy zainteresowania warto mu ozdobić takie okno czymś w stylu jego zainteresowań.