W kuchni najważniejsze jest światło, które będzie świeciło na blat na którym robi wszystkie dania i przekąski. Jednak kuchnia może być wykorzystywana także jako jadalnia lub miejsce, w którym pijemy kawkę czy herbatkę z znajomymi, dlatego przyda się do tego odpowiednie światło. 

Dawniej montowano zlewy przy oknie, aby osoba zmywająca mogła pracować przy świetle dziennym, ale z biegiem lat gdy modniejsze są zmywarki nie jest to już konieczne. światło dzienne jednak nadal jest ważnym elementem, ponieważ zwykle jego ilość ograniczają meble na ścienne i różne inne urządzenia. Aby rozwiązać taki problem coraz więcej osób instaluje w kuchni okna typu Velux czyli okna sufitowe lub szklane panele dachowe. Bardzo dobre jest to rozwiązanie dla osób mieszkających w domku parterowym lub przy dobudówce do mieszkania. W bloku lub w domu, w którym powyżej jest coś wybudowane na ogół nie ma możliwości wprowadzania tego typu ulepszeń, dlatego najlepiej szukać innych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest w takich miejscach lśniące elementy w domu, które będą odbijać światło do całego mieszkania, lecz są one trudne w utrzymaniu czystości. Ograniczenie do minimum różnych drobiazgów, sprawia że pomieszczenie robi się bardziej jaśniejsze. Dotyczy to także dekoracji okien, czym lżejsza zasłona i mniej wzorzysta tym więcej światła dziennego w mieszkaniu.

Fajnie oświetlone kuchnie

Światło w kuchni jest przydatne zwłaszcza gdy wchodzimy rano do kuchni zaspani i szukamy czegoś do zjedzenia. Ale zaś do pracy w kuchni potrzebujemy dodatkowego lepszego światła, które jest skierowane równym promieniem bezpośrednio na powierzchnię, na której pracujemy. Tego typu światło montujemy w szafkach lub kupujemy gotowe szafki z takim oświetleniem. Dzięki takim rozmieszczeniom równoległym światła, kierujemy je prosto na dane czynności. Przydatne są także wiszące lampy w kuchni nad miejscem spożywania posiłków.

Pomysły na oświetlenie kuchni

W przypadku oświetlenia głównego i ściennego najlepiej unikać delikatnych i kruchych kloszy, ponieważ je trudno do czyścić. Najlepiej kupować do kuchni klosze metalowe, emaliowane, szklane i ceramiczne. Jeżeli kuchnia jest połączona z jadalnią to warto mieć jednak kilka przewodów kontaktowych z oświetleniem. Można wtedy dysponować różnymi światłami w danym miejscu, kiedy tylko chcemy.

Jak oświetlić kuchnię