Światło w pokoju dziennym, stanowiącym zwykle centralny punkt mieszkania lub domu oraz urządzonym w konkretnym stylu powinno współgrać i tworzyć spójną całość z estetyką wnętrza. Dlatego też już na etapie tworzenia projektu zagospodarowania pokoju należy podjąć decyzję, jakie oświetlenie do pokoju będzie najodpowiedniejsze zarówno pod względem funkcjonalny, jak również podkreślenia estetyki wnętrza.

Jak wybrać optymalne oświetlenie pokoju

Pokój dzienny zwykle jest urządzony w największym pomieszczeniu w mieszkaniu lub domu, co znacznie ułatwia i umożliwia zastosowanie rozmaitych rozwiązań aranżacyjnych, w tym również kwestii, jakie światło do pokoju wybrać spośród wielu różnych propozycji obecnych na rynku aranżacji wnętrz. Kwestia, jakie oświetlenie do pokoju dziennego, zależy od wielu różnych czynników. Rodzaj i materiał, z którego wykonane są klosze oraz abażury lamp stojących lub wiszących zależy głównie od wybranej i realizowanej we wnętrzu estetyki. Rodzaj światła i rozmieszczenie oświetlenia zależy od kształtu pokoju, jego usytuowania oraz stopnia nasłonecznienia.

Pokoje znajdujące się po południowej stronie domu przez znaczną część dnia są dobrze oświetlone promieniami słońca, natomiast pomieszczenia znajdujące się po północnej stronie pogrążone są w cieniu, a podczas pochmurnych czy zimowych dni – półmroku. Dlatego też decyzja, jakie oświetlenie do pokoju będzie najodpowiedniejsze zależy w znacznej mierze od tego, ile dziennego światła codziennie przedostaje się do pokoju oraz jakie jest jego natężenie.

Światło w pokoju po południowej oraz północnej stronie domu

Sztuczne światło w pokoju dziennym znajdującym się po stronie południowej to przede wszystkim znajdująca się w centralnym punkcie sufitu lampa stanowiąca główne źródło światła oraz – zależnie od stylu urządzenia wnętrza – wysoka lampa stojąca, kinkiety na ścianach bądź światło punktowe w wybranych miejscach sufitu.

W przypadku pomieszczenia po stronie północnej należy wybrać takie światło do pokoju, aby zastępowało niedobór promieni słonecznych. W takim wypadku warto wybrać kilka źródeł światła rozmieszczonych w różnych, ważnych częściach pokoju. Warto zadbać, aby światło w pokoju północnym miało ciepłą, przyjemną barwę w odcieniu żółci czy pomarańczy, która sprzyja wypoczynkowi i ułatwia relaksację.