Blisko połowa wszystkich włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okno. Wynika to z tego, że okno jest najłatwiejszym do sforsowania przez złodzieja elementem domu. Przed włamywaczami najlepszą metodą jest zamontowanie zamykania na klucz zamków we wszystkich oknach balkonowych prowadzących do ogrodu, jak i na taras oraz we wszystkich oknach na parterze.

Najczęściej stosowanym elementem zabezpieczającym w przypadku otwieranych okien jedno lub dwuskrzydłowych są obrotowe klamki, umożliwiające uchylenie okna tak, aby jego podstawa pozostała na miejscu, niektóre klamki dopuszczają tylko jedną, inne zaś kilka możliwości ustawień.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zamków okiennych. Większość z nich montuje się śrubami na zewnątrz ich instalacja jest szybsza i prostsza, w niektórych wypadkach konieczne jest wywiercenie otworów na bolce lub wpusty. Zamki wpuszczane mocuje się podwójnymi wkrętami wkręcanymi w otwory wywiercone w ramie okiennej ich montaż jest najbardziej czasochłonny, ale za to zyskujemy najlepsze zabezpieczenie. Do zamków okiennych zawsze dołączone są wkręty. Czasami jednak warto z nich zrezygnować i zastąpić je dłuższymi bezpieczniejszymi. Dodatkowym zabezpieczeniem są zamki montowane w oknach kwaterowych na wysokość powyżej 1m. W przypadku okien przesuwanych wszystkie zamki dwoiny być zdublowane.

Aby zapewnić bezpieczne wietrzenie domu, możesz zastąpić wkładany w otwór kołek ograniczający metalowym ogranicznikiem, przymocowanym do podstawy okna. Przymocuj go kluczem dostarczanym przez producenta. Teraz możesz dowolnie regulować szerokość otwarcia okna.

Nigdy nie zostawiaj kluczy w zamkach okiennych, gdzie mogłyby być dostrzeżone przez włamywacza lub skąd by mogłyby wypaść podczas otwierania i zamykania okna. Zamiast tego powieś kluczy na haczyku w pobliżu okna.

Montaż klamek okiennych i ograniczników:

  1. Wybierz miejsce, którym chcesz umocować klamkę i przygotuj otwory naprowadzające. Przykręć klamkę do ramy okiennej.
  2.  Okucie umieść w drugiej części ramy tak, by pasowały do położenia klamki. Wywierć wgłębienie ok. 20 mm, w którym ukryjesz okucie.
  3. Zamontuj ogranicznik, przykręcając go do futryny, powinien być oddalony od krawędzi z zawiasami o około jedną trzecią długości okna.
  4. Otwórz okno i określ położenie kołków. Przymocuj kołki, a następnie zamontuj resztę ogranicznika na ramie okiennej.